Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński uczeń klasy 4A otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. We wtorek 26 listopada 2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. Serdecznie gratulujemy!
Wycieczka do Paryża z AGABA Edu-Tur
Miło jest nam poinformować, że Maciej Dyczewski zajął I miejsce, a Krzysztof Orchowski II miejsce w konkursie wiedzy o Sejmie, zorganizowanym z inicjatywy Posła na Sejm RP Pana Jacka Niedźwiedzkiego oraz Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
W dniu 16 września 2024r. obchodzimy Dzień Patrona III LO - prof. Alfreda Lityńskiego.
#ErasmusDays w Trzecim: 14 - 18 październik 2024 r.
Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w tegorocznej edycji konkursu „BizneSÓWKI”, organizowanego przez Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydenta Miasta Suwałk. Celem konkursu jest aktywizacja i rozwój suwalskiej przedsiębiorczości wśród młodzieży. Zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych z Suwałk do uruchamiania i rozwijania własnych firm.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
11 października 2024 r. w auli III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach odbyły się miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody uznaniowe za wytrwałą pracę otrzymało 48 nauczycieli i dyrektorów.
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '25". Temat konkursu: "Piękno lasu" Organizatorzy: Joanna Domuracka, Jan Czerniecki
Zapraszamy do udziału w Konkursie Ekonomia na PUZ dla specjalistów, który jest organizowany przez Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich, studentów oraz osób dorosłych w każdym wieku. Celem głównym Konkursu jest promocja nowych specjalności (modułów wybieralnych) na kierunkach Ekonomia studia I stopnia oraz Ekonomia studia II stopnia prowadzonych na PUZ w Suwałkach. Konkurs polega na przygotowaniu przez Uczestnika plakatu, grafiki, filmiku, piosenki, wiersza itp., który będzie promował ww. specjalności (moduły wybieralne). Termin zgłaszania praca konkursowych upływa 13 grudnia 2024 r.

 

     EN    

       Wraz ze zwiększającym się wszechstronnie zastosowaniem technologii Linuksa w biznesie, zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych w tej dziedzinie pracowników. W odpowiedzi na potrzebę solidnych umiejętności w zakresie Linuksa, Cisco Networking Academy udostępniło moduł szkoleniowy, stworzony przez Network Development Group (NDG), który pozwala studentom na całym świecie zdobyć podstawową wiedzę z Linuksa. Dostosowany do zakresu wiedzy wymaganego do uzyskania Certyfikatu Linux Professional Institute(LPI) Linux Essentials, kurs NDG Linux Essentials obejmuje podstawową znajomość systemu operacyjnego Linuks ze szczególnym naciskiem na wiersz poleceń. W naszej akademii  istnieje możliwość uzyskania certyfikatu NDG Linux Essentials. Certyfikat ten porównywalny jest do Linux Essentials Professional Development Certificate. Kurs zawiera materiały dydaktyczne, laboratoria oraz egzaminy. Umiejętności zdobyte w trakcie kursu mają szerokie zastosowanie podczas obsługi sieci, oprogramowania i administrowania systemem Linux.

     Szkolenie NDG Linux Essential jest wprowadzeniem do systemu Linux. Obejmuje ramowy program kształcenia, ćwiczenia laboratoryjne i ocenę postępów w środowisku Linux, stawiającym na praktyczne umiejętności. Szkolenie wdraża podejście do nauczania oparte na jednoczesnym praktycznym wykorzystywaniu nabywanej wiedzy teoretycznej. Każdy uczeń ma bezpośredni kontakt z maszyną wirtualną z systemem Linux, która pozwala na naukę i odkrywanie możliwości wiersza poleceń w systemie Linux. Umiejętności nabywane w trakcie szkolenia można zastosować w różnorodnych ścieżkach kariery związanych z sieciami komputerowymi, tworzeniem oprogramowania (software development) i administracją systemem Linux. Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu ukończenia szkolenia.
Program kursu przygotowuje do uzyskania certyfikatu LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.


Cele kursu

Znajomość systemu Linux jest istotną umiejętnością w wielu różnych ścieżkach kariery w biznesie i technologii informacyjnej. Liczne nowe i rozwijające się perspektywy zawodowe w pracach związanych z big data, chmurą obliczeniową, bezpieczeństwem cybernetycznym, sieciami komputerowymi, programowaniem i tworzeniem oprogramowania wymagają znajomości wiersza poleceń systemu Linux.

Warunki otrzymania certyfikatu Cisco IT Essentials:  NDG Linux

- zdanie egzaminu końcowego Final 
- egzamin obejmuje materiał z rozdziałów 1-9 oraz 10-16
- wymagany próg punktowy - 80% 
- obowiązkowa ankieta (Feedback) - nieoceniana 

Po zaliczeniu egzaminów uczniowie uzyskują certyfikat ukończenia kursu, który pozwala zdawać egzamin LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.

 

Program szkolenia skupia się na następujących celach:

- poznanie systemu Linux jako systemu operacyjnego,
- wyjaśnienie najważniejszych zagadnień przy wyborze systemu operacyjnego,
- zapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi otwartego oprogramowania,
- uzyskanie podstawowej wiedzy na temat pracy z systemem Linux,
- nauka podstawowych umiejętności używania wiersza poleceń w systemie Linux,
- nauka używania wiersza poleceń pomocy i nawigowania systemem pomocy w systemie Linux,
- podstawy pracy z plikami i katalogami w systemie Linux,
- wyszukiwanie i uzyskiwanie danych z plików w systemie Linux,
- ogólne zapoznanie się z pojęciem skryptów,
- zapoznanie się z częściami składowymi pulpitu i serwerów komputera,
- wiedza o tym, gdzie w systemie Linux przechowywane są dane,
- ustalanie ważnych ustawień sieci dla komputera z systemem Linux w przestrzeni lokalnej,
- identyfikowanie różnych typów użytkowników w systemie Linux,
- tworzenie kont użytkowników i grup w systemie Linux,
- zarządzanie prawami własności i dostępu plików w systemie Linux,
- zrozumienie zastosowania specjalnych plików i katalogów w systemie Linux.

Moduły kursu

Szkolenie składa się z 16 modułów i obejmuje wiedzę na temat systemu operacyjnego Linux oraz wiersza poleceń. Celem szkolenia jest stworzenie punktu wyjścia dla dalszej nauki systemu operacyjnego Linux. Osoby, które ukończą szkolenie zrozumieją system Linux jako system operacyjny, poznają główne założenia oprogramowania otwartego (open source), dowiedzą się w jaki sposób używany jest system Linux i poznają podstawy używania wiersza poleceń w systemie Linux.

 

Moduł Cele Egzaminacyjne
 Wstęp do systemu Linux  Rozwój systemu Linux i popularne systemy operacyjne
 Wybór systemu operacyjnego
 Zastosowanie i licencje oprogramowania otwartego (open source)  Główne zastosowania oprogramowania open source
 Zrozumienie oprogramowania open source i licencji open source
 Używanie systemu Linux  Umiejętności w zakresie ICT i praca z systemem Linux
 Umiejętności w zakresie wiersza poleceń  Podstawy wierszy poleceń
 Korzystanie z pomocy  Używanie wiersza poleceń w celu skorzystania z pomocy
 Praca z plikami i folderami

 Używanie katalogów i list plików, tworzenie, przenoszenie i kasowanie plików

 Archiwizowanie i kompresja plików  Archiwizowanie plików za pomocą wiersza polecenia
 Potoki, strumienie i REGEX  Wyszukiwanie i pozyskiwanie danych z plików
 Podstawy skryptowania  Przekształcanie poleceń w skrypty
 Zrozumienie sprzętu komputerowego  Zrozumienie sprzętu komputerowego
 Zarządzanie pakietami i procesami  Gdzie przechowywane są dane
 Konfiguracja sieci  Twój komputer w sieci
 Bezpieczeństwo systemu i użytkownika  Podstawy bezpieczeństwa I identyfikacja typów użytkowników
 Tworzenie nowego konta użytkownika  Tworzenie kont użytkowników i grup
 Prawa własności i dostępu  Zarządzanie prawami własności i dostępu plików
 Specjalne prawa dostępu, linki i lokalizacja plików  Specjalne foldery i pliki

Instruktor: Joanna Domuracka

Materiały szkoleniowe