Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Opis sztandaru III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów.

Pierwsza strona - Awers:

Płat czerwony – kolor tarczy herbowej i godło państwowe - wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu (RGB #D4213D, odcień karmazynu, na podstawie Ustawy z dnia 31 stycznia 1980, Dz. U. z 2005 Nr 235, poz. 2000): art. 28 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997 r.).
Nad Orłem napis w srebrnym kolorze: Rzeczpospolita Polska.
Na dole: rok nadania sztandaru: 2011.
W rogach sztandaru – liście dębu, symbolizujące siłę, niezłomność prawość i męstwo a także mądrość. Ten element nawiązuje do znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, przedstawiającego dąb prześwietlony tęczą.
Znaczek znajduje się na drugiej stronie sztandaru.

Druga strona - Rewers:

Płat niebieski - nawiązuje do patrona – Alfreda Lityńskiego, jego powołania i pracy – wody, jezior, hydrobiologii.
Znaczek szkoły – dąb prześwietlony tęczą w kolorach szaro – srebrnych, w podstawie dębu – napis: TEMPUS NOSTRUM EST, wokół elementu graficznego umieszczony jest napis: III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.
Dąb to drzewo bogatej symbolice, oznacza człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.
Tęcza jest znakiem przebaczenia, zgody, pokoju, optymizmu, nadziei, tolerancji, więzi pomiędzy niebem, a ziemią, dążenia do niemożliwego, realizacji marzeń.
Hasło: TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS) zostało wybrane przez całą społeczność szkolną oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.
Imię szkoły – zapisane zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach nr XII/106/2011 z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach.

Drzewiec:
Płat sztandaru otoczony złotą frędzlą zatknięty jest na dwudzielnym drzewcu, wykonanym z drewna dębowego, opatrzonego okuciami z metalu, chromowanymi na srebrny kolor , w postaci złącza, stopki i głowicy. Na drzewcu umieszczone są wygrawerowane gwoździe fundatorów sztandaru.

Wymiary sztandaru:
Płat: 90/90 cm. Umocowany w szpilę.
Drzewce: łącznie z głowicą wysokości 2,5 m.
Na górze drzewca zwięczenie – srebrny Orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami.