Dyrekcja szkoły życzy całej społeczności szkolnej: Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły zdrowych i spokojnych świąt, pełnych ciepła i miłości. Niech te święta wniosą do naszych serc wiosenną radość, świeżość i pogodę ducha.
Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński, uczeń klasy 4A zdobył Indeks SGH w trakcie Etapu Centralnego Olimpiady, który odbył się 10 kwietnia 2025 r. w SGH w Warszawie. W XX edycji Olimpiady wzięło udział 10 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski. Decyzją Komisji Olimpiady wszyscy uczestnicy Etapu Centralnego (100 uczestników) otrzymało INDEKS uczelni. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że Maciej Dyczewski zajął I miejsce, a Krzysztof Orchowski II miejsce w konkursie wiedzy o Sejmie, zorganizowanym z inicjatywy Posła na Sejm RP Pana Jacka Niedźwiedzkiego oraz Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
Miło jest nam poinformować, że Piotr Carewicz z klasy 3A zajął I miejsce w VIII Konkursie Gramatyki Angielskiej i Kultury Obszaru Anglojęzycznego 2025. Organizatorem konkursu jest PUZ w Suwałkach. Opiekun młodzieży: Ewelina Domańska. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński uczeń klasy 4A otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. We wtorek 26 listopada 2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. Serdecznie gratulujemy!
Informacja o bezpłatnym poradnictwie specjalistycznym na terenie miasta Suwałki w 2025 r.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Informacja dotycząca powołanego przez Prezydenta Miasta Suwałk - Pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością.
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '25". Temat konkursu: "Piękno lasu" Organizatorzy: Joanna Domuracka, Jan Czerniecki
Miło jest nam poinformować, że Julia Kruszyłowicz z klasy IV C zdobyła tytuł finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego. Opiekun młodzieży: Dorota Hołownia-Dudek
24 marca 2025 roku rozpoczął się nabór do Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego “Gigathon” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w którym łączna wartość nagród ufundowanych przez firmę Komputronik to ponad 70 tys. złotych. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Z radością informujemy, że Szkolny Wolontariat Ekologiczny - Ecolab bierze udział w akcji charytatywnej – zbiórce okularów , które zostaną przekazane potrzebującym dzieciom na całym świecie. Jeśli posiadacie okulary, których już nie używacie (korekcyjne lub przeciwsłoneczne), zachęcamy do ich przekazania!
Miło jest nam poinformować, że drużyna z naszej szkoły w składzie: Julia Szulc, Julia Kowalewska oraz Amelia Szymanowska z klasy 3C1 zajęła II miejsce w konkursie "BizneSÓWKI", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka. Serdeczne gratulacje!

 

 

Język programowania Python jest szeroko stosowanym, interpretowanym, obiektowym i wysokopoziomowym językiem programowania z dynamiczną semantyką, używanym do programowania ogólnego. Został on stworzony przez Guido van Rossuma i wydany po raz pierwszy 20 lutego 1991 roku.

Jedną z niesamowitych cech Pythona jest fakt, że jest to praca jednej osoby. Zazwyczaj nowe języki programowania są opracowywane i publikowane przez duże firmy zatrudniające wielu profesjonalistów, a ze względu na zasady dotyczące praw autorskich, bardzo trudno jest wskazać jakąkolwiek osobę zaangażowaną w projekt. Python jest wyjątkiem.

W 1999 roku Guido van Rossum określił swoje cele dla Pythona:

- łatwy i intuicyjny język, tak samo potężny jak język głównych konkurentów;

- otwarte źródło, dzięki czemu każdy może przyczynić się do jego rozwoju;

- kod, który jest tak samo zrozumiały jak zwykły angielski;

- nadaje się do codziennych zadań, zapewnia krótki czas realizacji.

 

O programie kursu

Kurs PCAP: Programowanie w języku Python obejmuje wszystkie podstawy programowania w języku Python, a także ogólne pojęcia i techniki programowania komputerowego.

Kurs zapoznaje również z podejściem obiektowym. W swojej strukturze podzielony jest na sześć modułów.

Każdy uczeń ma dostęp do praktycznych materiałów, do ćwiczeń, laboratoriów, quizów i ocen, aby dowiedzieć się, jak wykorzystać umiejętności i wiedzę zdobytą podczas kursu oraz interakcję z niektórymi rzeczywistymi zadaniami i sytuacjami programistycznymi.

Uczniowie, którzy ukończą kurs, będą mogli wykonać zadania kodowania związane z podstawami programowania w języku Python oraz zrozumieć podstawowe pojęcia i techniki stosowane w programowaniu obiektowym.

Ponadto będą gotowi podjąć próbę uzyskania następujących kwalifikacji:

PCEP - Certified Entry-Level Python Programmer oraz PCAP - Python Certified Associate Programmer z OpenEDG Python Institute.

 


 

Program kursu

Moduł 1 - Wprowadzenie do języka Python i programowania komputerów

Istnieje więcej niż jeden Python

Moduł 2 - Typy danych, zmienne, podstawowe operacje wejścia-wyjścia, podstawowe operatory

Pierwszy program

Literały w języku Python

Operatory - narzędzia do manipulacji danymi

Zmienne

Moduł 3 - Wartości boolowskie, wykonanie warunkowe, pętle, listy i przetwarzanie list, operacje logiczne i bitowe

Podejmowanie decyzji w Pythonie

Pętle Pythona

Operacje logiczne i bitowe w języku Python

Listy - zbiory danych

Sortowanie prostych list - algorytm sortowania bąbelkowego

Listy w zaawansowanych aplikacjach

Moduł 4 - Funkcje, krotki, słowniki i przetwarzanie danych

Pisanie funkcji w Pythonie

Jak funkcje komunikują się z otoczeniem?

Zwracanie wyniku z funkcji

Zakresy w Pythonie

Moduł 5 - Moduły, pakiety, metody ciągów i list oraz wyjątki

Korzystanie z modułów

Kilka przydatnych modułów

Błędy 

Anatomia wyjątku

Niektóre z najbardziej przydatnych wyjątków

Znaki i ciągi

Charakter ciągów Pythona

Metody ciągów

Moduł 6 - Podejście obiektowe: klasy, metody, obiekty i standardowe cechy celu; Obsługa wyjątków i praca z plikami

Podstawowe pojęcia programowania obiektowego

Podejście proceduralne a obiektowe

Metody

Dziedziczenie - jedna z podstaw programowania obiektowego

Generatory i zamknięcia

Przetwarzanie plików

Praca z plikami

 

Instruktor: Joanna Domuracka