Od 1 marca 2024 r. (piątek) wprowadzamy  w życie akcję „Szkoły bez dzwonka”. 

 

Pomysł ten zaczerpnięty został ze szkół  skandynawskich. Szkolny dzwonek ma poziom  hałasu ok. 90-98 decybeli, a ubytkiem słuchu grozi ekspozycja już na 85 decybeli, czyli jego dźwięk jest powyżej progu szkodliwości. Zdaniem badaczy, dzwonki podnoszą poczucie stresu i generują tzw. efekt dzwonka – eksplozji energii na znak przerwy, który powoduje niepokój, rozdrażnienie i wprowadza niepotrzebny chaos. Przerywa naturalny proces uczenia się uczniów, często w całkowicie zaburzającym go momencie.

Korzyści braku dzwonków w szkołach - usunięcie dzwonków ze szkół wspiera zaufanie i partnerskie relacje, a nie jak dotychczas egzekwowanie pracy i bezwzględny nakaz przestrzegania tych zasad. 

W niejednym badaniu udowodniono, że głośne dzwonki powodują chaos w szkole, podnosząc tym samym poziom stresu w uczniach. Dodatkowo eliminują konieczność kontroli czasu przez uczniów, co niekorzystnie wpływa na kształtowanie się odpowiedzialności i punktualności.

Największymi zaletami braku dzwonków w szkołach są:

- poprawa samopoczucia zarówno uczniów, jak i nauczycieli,

- kształtowanie cech charakteru takich jak odpowiedzialność, rzetelność, cierpliwość i punktualność,

- minimalizowanie poziomu stresu w uczniach,

- motywowanie uczniów do większej samodzielności,

- obniżanie poziomu hałasu w szkole,

- uczniowie uczą się prawidłowo gospodarować swoim czasem, a wszystko to odbywa się w przyjaznej atmosferze.

Szkoła bez dzwonków - jak mierzy się czas?

Aby uczniowie mogli kontrolować czas i punktualnie stawiać się na zajęcia, w widocznych miejscach na terenie szkoły rozmieszczone są zegary. Wystarczy sprawdzić, aby poznać aktualną godzinę i obliczyć, za ile minut należy przyjść do sali. Brak dzwonków to również idealny sposób na to, aby uczniowie nauczyli się korzystać z tradycyjnych zegarków na rękę.

Szkoła bez dzwonków a koniec lekcji.

To nauczyciel odpowiada za to, aby poinformować uczniów o końcu lekcji, a i sami uczniowie widzą ile czasu do końca lekcji pozostało. Zamiast nagłego dzwonka nauczyciel dziękuje uczniom za pracę, wspólnie spędzony czas i uwagę. Dzięki temu uczniowie mają poczucie szacunku, wiedzą, że są traktowani poważnie, a ich wysiłek został  doceniony.

 

Print Download