W dniu 5 września 2018 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły klasy maturalne miały okazję uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwent uczelni brytyjskiej przedstawił możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek. Strona internetowa uczelni: http://www.aber.ac.uk/en/
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.

W lutym 2013 r. w naszej szkole rozpocznie się realizacja projektu, dotyczącego wydarzeń powstania styczniowego.
Polegać on będzie na uczczeniu 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego przez organizowanie wydarzeń o charakterze edukacyjnym przez okres od lutego 2013 do kwietnia 2014 roku, adekwatnie do czasu trwania powstania (ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej) wg następującego harmonogramu:

rok szk. 2012/2013
luty 2013 - Wystawa przypominająca o 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego
marzec 2013 - Wyjście do kina na film Juliusza Machulskiego „Szwadron”
kwiecień 2013 - Wykład Sławomira Filipowicza, pracownika Archiwum Państwowego w Suwałkach „Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie”
maj - Wystawa w Archiwum Państwowym w Suwałkach
czerwiec - Wycieczka do Puszczy Augustowskiej - „Uroczysko powstańce”
wrzesień 2013 - Muzeum Okręgowe w Suwałkach
październik - Szkolna wystawa prac Artura Grottgera
listopad 2013 - Wyjście do kina na film Juliusza Machulskiego „Szwadron”( klasy pierwsze)
grudzień 2013 - Wyjście na Górę Szubieniczną w Suwałkach dla uczczenia pamięci powieszonych powstańców

rok szk. 2013/2014
styczeń 2014 - Szkolna wystawa prac Artura Grottgera
styczeń/luty - Przeprowadzenie dyskusji na lekcjach wychowawczych nt. „Powstanie styczniowe – dlaczego pamiętamy po 150 latach?”
kwiecień 2014 - Happening szkolny – „Żałoba narodowa” w dniu aresztowania ostatniego dyktatora powstania

Oprócz działań zaplanowanych w harmonogramie będzie prowadzona tablica poświęcona informacjom o przebiegu powstania na Suwalszczyźnie oraz jego uczestnikach, w tym wiadomości o dwudziestu powstańcach straconych na tzw. Górze Szubienicznej w Suwałkach.

Koordynatorzy projektu: prof. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska i prof. Katarzyna Witkowska

Miejsca pamięci narodowej:

Góra Szubieniczna w Suwałkach