Natalia Polko i Jakub Amelian zostali posłami XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, jako jeden z najlepszych zespołów w kraju, uczestniczyli w dniach 12-13 maja w posiedzeniu Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sulejówku . Pod opieką Pana Konrada Wiśniewskiego, brali czynny udział w tworzeniu tegorocznej uchwały związanej z upowszechnianiem wiedzy o parlamentaryzmie II Rzeczypospolitej. Niezwykle cenne okazało się także szkolenie z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 31 maja i 1 czerwca w budynku parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Miło jest nam poinformować, że 21 marca 2018 r. podpisaliśmy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie porozumienie o współpracy. Dzięki temu będziemy gościć w naszej szkole naukowców z Uniwersytetu, a młodzież III LO będzie uczestniczyć w zajęciach akademickich.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
W dniu 9 marca 2018r. przeprowadziliśmy kolejny raz konkurs anglojęzyczny dla gimnazjalistow "GYM JIM".
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą".
Zajęcia dydaktyczne z chemii dla uczniów gimnazjów „Z chemią przez świat” rozpoczynają się już 15 lutego 2018r.! Zajęcia organizowane są przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach i finansowane przez Urząd Miejski w Suwałkach w ramach programu „Zdolny Suwalczanin”.

Szkolne Koło CARITAS działające w Zespole Szkół nr1 w Suwałkach dnia 10 czerwca 2014 r. przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie uczennicy Patrycji Staśkiewicz poszkodowanej w wyniku pożaru domu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za wsparcie finansowe w kwocie 2922,97 zł.

Nasze Koło funkcjonuje od 2009 roku.
Każdy miniony rok przynosi dla nas zmiany. Trzecie klasy odchodzą, do pierwszych klas przychodzą nowi uczniowie. Z powodu takich naturalnych zmian, nie tylko następuje rotacja członków Szkolnego Koła Caritas, ale również zmienia się zarząd.

Oto kolejni przewodniczący, a właściwie przewodniczące, gdyż jak do tej pory, to same kobiety;
Ewelina Szpakowska (z klasy humanistycznej), Magdalena Pajewska (z klasy biologicznej), Natalia Kępa (z klasy biologicznej).

Działalność Szkolnego Koła Caritas od samego początku nie ograniczała się do inicjatyw prowadzonych na terenie szkoły. Współpracujemy z parafią św. Aleksandra, parafialną Caritas, Poradnią Rodzinną „Nadzieja”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat".

Nasze inicjatywy staramy łączyć z poszczególnymi tematami duszpasterskimi ogłaszanymi na poszczególne lata liturgiczne. Czynimy to, mając na uwadze pogłębianie tożsamości chrześcijańskiej ściśle związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia .
W ramach Suwalskich Dni Świętości Życia organizowanych przez Poradnię Rodzinną „Nadzieja„ braliśmy czynny udział w ich przedsięwzięciach.

Od chwili założenia SKC, podejmowaliśmy następujące inicjatywy:

- Co roku w miesiącu październiku organizujemy Dzień Papieski. Od 3 lat przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim podejmujemy inicjatywy zbierania funduszy na różne cele charytatywne dzieł miłosierdzia.

- W roku 2009 podjęliśmy się adopcji na odległość wobec 5-cio letniej dziewczynki Liliam Mutami z Kenii. Umowę adopcyjną podpisaliśmy na 2 lata. Wpłaty były dokonywane raz na kwartał. Fundusze uzyskiwaliśmy ze sprzedanych kremówek podczas Dnia Papieskiego. Kremówki zakupujemy po cenie produkcji z firmy Cymes. Corocznym sponsorem kremówek jest ksiądz proboszcz parafii św. Aleksandra. Sprzedajemy wyłącznie na terenie naszej szkoły : uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji.

- W 2010 roku również przygotowaliśmy Dzień Papieski . Zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej prezentację multimedialna o życiu Jana Pawła II , prezentacją ewangelizacyjną i projekcję filmu „Było siebie życie” . Dzień Papieski został połączony z akcją pt. „Szpik dla Sebastiana” (gościliśmy w szkole mamę śp. Sebastiana Szyszko, promowaliśmy sposób i możliwość oddawania krwi w celu wyłonienia dawcy szpiku). Oczywiście odbyła się sprzedaż kremówek. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na adoptowaną na odległość 5-cio letnią Liliam Mutami oraz na wykupienie leków neofitce .

- W roku 2011 również zorganizowaliśmy uroczystości Dnia Papieskiego. Tradycyjnie sprzedawaliśmy kremówki i tradycyjnie społeczność szkolna nas nie zawiodła. Zdobyte pieniądze zostały przeznaczone na aparaty dla dzieci niedosłyszących.

- W roku 2012 przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim, które to zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły, Szkolne Koło Caritas podjęło inicjatywę przeprowadzenia zbiórki religijnej na rzecz misji zagranicznej ks. Kamila Kiełkuckiego.

- Każdego roku przygotowujemy inscenizację słowno-muzyczną przedbożonarodzeniową.

- Co roku w okresie przedświątecznym: bożonarodzeniowym i wielkanocnym członkowie Szkolnego Koła Caritas biorą udział w zbiórce żywności dla ubogich rodzin. To przedsięwzięcie jest efektem współpracy z parafialnym Caritas.

Opiekun młodzieży: Urszula Poświatowska-Derda