Uroczyste rozdanie świadectw maturalnych odbędzie się 30 czerwca 2017r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły.
Spływ kajakowy rzeką Czarną Hańczą klasy IE pod opieką pani Małgorzaty Tomczak oraz Kamila Wiszniewskiego w dniu 20 czerwca 2017r.. Słońce, deszcz, burza a na końcu GRAD! Ale było fajnie!
XXV Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK. Nasza drużyna w składzie: Kamila Kibitlewska, Anna Pietrewicz, Simona Zdancewicz, Maciej Głażewski i Adrian Sadowski (kl. 2c) zwyciężyli rywalizację w zawodach rejonowych w Suwałkach i reprezentowali nas na zawodach okręgowych w Białymstoku, gdzie zajęli IV miejsce. Gratulujemy.Zawodników dzielnie wspierały koleżanki z klas pierwszych: Róża Huszcza i Olga Kraszewska.Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Miło jest nam poinformować, że Sebastian Urwan uczeń klasy IIIA został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Programowania "Zobaczyć matematykę", którego organizatorem jest AGH w Krakowie. Tematem nadesłanej przez Sebastiana pracy były " Elementy zabezpieczeń". Praca Sebastiana uzyskała najwięcej lajków na FB! Gratulujemy!
7 kwietnia 2017r. w sali koncertowej PSM w Suwałkach odbyła się XXI Edycja Dnia Francuskiego zorganizowana przez uczniów naszej szkoły pod opieką p.Krystyny Słowickiej. To wydarzenie miało na celu zaprezentowanie dokonań uczniów naszej szkoły w zakresie języka i kultury francuskiej oraz zachęcenie do nauki tego języka. Na scenie swoje talenty zaprezentowali: Simona Zdancewicz, Adrian Sadowski, Weronika Jałbrzykowska, Tomasz Gryguć, Agata Serafin, Radosław Jachimowicz, Paulina Sobolewska, Aleksandra Ułanowicz, Anastazja Murawska, Dawid Jankowski, Neringa Virakaite, Natalia Chomicz, Aneta Harasim, Daria Rutkowska, Kinga Jurczyk.
WYŚLIJ GRUZĘ DO ZIMBABWE - Fajnie jak spełniają się marzenia! Pomogliśmy Sebastianowi, teraz czas na panią Gruzę. Kliknij na zdjęcie na FB, zalajkuj i poczujesz uśmiech pani Gruzy i pewnie gdzieś jednorożec się urodzi! Nie ma na co czekać . Klikasz zdjęcie na FB i lajkujesz i życie staje się jeszcze piękniejsze! Możesz też udostępnić zdjęcie na swoim profilu, bo czemu nie. WYŚLIJ GRUZĘ DO ZIMBABWE!
Dnia 30 maja 2017, w III Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się pobieranie krwi. Od godz. 8.00 - 11.00 rejestracja, od godz. 11.00 - 15.00 - pobieranie krwi. Zachęcamy wszystkich chętnych którzy są zdrowi i ukończyli 18 lat do oddania krwi: Jeśli zdecydujesz się na oddanie krwi: możesz uratować ludzkie życie, zostaną przeprowadzone darmowe badania (poziom hemoglobiny, test kiłowy, antygeny HBs, przeciwciała anty- HIV). U osób które pierwszy raz oddają krew dodatkowo zostaną przeprowadzone badania: grupy krwi układu AB0, grupy krwi układu Rh, przeciwciała. Uczniowie zostaną zwolnieni z reszty zajęć lekcyjnych. Zostanie zmierzone ciśnienie oraz otrzymasz darmowy upominek.Po więcej informacji zapraszamy dnia 29 maja 2017r. do punktu informacyjnego. Serdecznie zapraszamy!

III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Opis sztandaru III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów.

Pierwsza strona - Awers:

Płat czerwony – kolor tarczy herbowej i godło państwowe - wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu (RGB #D4213D, odcień karmazynu, na podstawie Ustawy z dnia 31 stycznia 1980, Dz. U. z 2005 Nr 235, poz. 2000): art. 28 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997 r.).
Nad Orłem napis w srebrnym kolorze: Rzeczpospolita Polska.
Na dole: rok nadania sztandaru: 2011.
W rogach sztandaru – liście dębu, symbolizujące siłę, niezłomność prawość i męstwo a także mądrość. Ten element nawiązuje do znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, przedstawiającego dąb prześwietlony tęczą.
Znaczek znajduje się na drugiej stronie sztandaru.

Druga strona - Rewers:

Płat niebieski - nawiązuje do patrona – Alfreda Lityńskiego, jego powołania i pracy – wody, jezior, hydrobiologii.
Znaczek szkoły – dąb prześwietlony tęczą w kolorach szaro – srebrnych, w podstawie dębu – napis: TEMPUS NOSTRUM EST, wokół elementu graficznego umieszczony jest napis: III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.
Dąb to drzewo bogatej symbolice, oznacza człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.
Tęcza jest znakiem przebaczenia, zgody, pokoju, optymizmu, nadziei, tolerancji, więzi pomiędzy niebem, a ziemią, dążenia do niemożliwego, realizacji marzeń.
Hasło: TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS) zostało wybrane przez całą społeczność szkolną oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.
Imię szkoły – zapisane zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach nr XII/106/2011 z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach.

Drzewiec:
Płat sztandaru otoczony złotą frędzlą zatknięty jest na dwudzielnym drzewcu, wykonanym z drewna dębowego, opatrzonego okuciami z metalu, chromowanymi na srebrny kolor , w postaci złącza, stopki i głowicy. Na drzewcu umieszczone są wygrawerowane gwoździe fundatorów sztandaru.

Wymiary sztandaru:
Płat: 90/90 cm. Umocowany w szpilę.
Drzewce: łącznie z głowicą wysokości 2,5 m.
Na górze drzewca zwięczenie – srebrny Orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami.