Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach Alicja Węsierska-Kwiecień
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20". Tematem pracy na pierwszy etap konkursu jest: "Wędrówka po lesie". Prace należy przynieść do pani Joanny Domurackiej do sali 405.
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że Adrian Dębski (uczeń klasy IIIA) zajął I miejsca w kategoriach 3x3 BLD, 4x4 BLD i 3x3 w MBLD Kiev Super Blind 2020. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Opis sztandaru III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów.

Pierwsza strona - Awers:

Płat czerwony – kolor tarczy herbowej i godło państwowe - wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu (RGB #D4213D, odcień karmazynu, na podstawie Ustawy z dnia 31 stycznia 1980, Dz. U. z 2005 Nr 235, poz. 2000): art. 28 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997 r.).
Nad Orłem napis w srebrnym kolorze: Rzeczpospolita Polska.
Na dole: rok nadania sztandaru: 2011.
W rogach sztandaru – liście dębu, symbolizujące siłę, niezłomność prawość i męstwo a także mądrość. Ten element nawiązuje do znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, przedstawiającego dąb prześwietlony tęczą.
Znaczek znajduje się na drugiej stronie sztandaru.

Druga strona - Rewers:

Płat niebieski - nawiązuje do patrona – Alfreda Lityńskiego, jego powołania i pracy – wody, jezior, hydrobiologii.
Znaczek szkoły – dąb prześwietlony tęczą w kolorach szaro – srebrnych, w podstawie dębu – napis: TEMPUS NOSTRUM EST, wokół elementu graficznego umieszczony jest napis: III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.
Dąb to drzewo bogatej symbolice, oznacza człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.
Tęcza jest znakiem przebaczenia, zgody, pokoju, optymizmu, nadziei, tolerancji, więzi pomiędzy niebem, a ziemią, dążenia do niemożliwego, realizacji marzeń.
Hasło: TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS) zostało wybrane przez całą społeczność szkolną oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.
Imię szkoły – zapisane zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach nr XII/106/2011 z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach.

Drzewiec:
Płat sztandaru otoczony złotą frędzlą zatknięty jest na dwudzielnym drzewcu, wykonanym z drewna dębowego, opatrzonego okuciami z metalu, chromowanymi na srebrny kolor , w postaci złącza, stopki i głowicy. Na drzewcu umieszczone są wygrawerowane gwoździe fundatorów sztandaru.

Wymiary sztandaru:
Płat: 90/90 cm. Umocowany w szpilę.
Drzewce: łącznie z głowicą wysokości 2,5 m.
Na górze drzewca zwięczenie – srebrny Orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami.