W listopadzie 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu historyczno – ekumenicznego „Dialog międzykulturowy”. Projekt ma charakter innowacji pedagogicznej, która będzie realizowana częściowo w ramach obowiązkowych zajęć z historii i religii, jak też spotkań pozalekcyjnych.
W regionoznawczej innowacji historyczno – ekumenicznej biorą udział uczniowie klasy IIE z rozszerzonym programem nauczania historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

W ramach projektu planujemy poznawanie wyznań i kultur funkcjonujących na terenie naszego miasta poprzez organizowanie spotkań z członkami mniejszości kulturowych i religijnych występujących na terenie Suwałk – prawosławnych, ewangelików, starowierców, muzułmanów, społeczności żydowskiej i romów.

Chcemy wspólnie zwiedzać miejsca ważne dla historii Suwałk i jego wielokulturowej społeczności, np. świątynie, nekropolie. Rozmawiać o dziejach miasta i jego mieszkańców, szukać cech wspólnych naszych wierzeń i tradycji oraz określać różnice, poznawać obyczaje.

Podstawą innowacji będzie dialog – poznawanie się dzięki spotkaniom i rozmowom.

Elżbieta Zienda-Żywiczyńska (historyk), Urszula Poświatowska – Derda (teolog) - autorki i koordynatorki projektu

Podsumowanie projektu

Dnia 21 listopada 2013r., o godz. 12.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt historyczno – ekumeniczny „Dialog międzykulturowy”.
Wzięli w nim udział organizatorzy projektu, czyli klasa III E z panią prof. Elżbietą Zienda - Żywiczyńską i Urszulą Poświatowską - Derda oraz zaproszeni goście:

pani wicedyrektor Anna Ambrosiewicz, wychowawczyni klasy III E pani prof. Beata Gruza.

Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby reprezentujące poszczególne wspólnoty religijne, z którymi prowadziliśmy dialog:

Kościół prawosławny reprezentowała pani Walentyna Stojak,
Kościół ewangelicko – augsburski żona pastora Marta Banach,
Kościół katolicki ksiądz Kazimierz Gryboś.
Gościła również w naszej szkole pani Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia "Integracja" znawczyni kultury romskiej.

Dialog międzykulturowy

Miejsca ważne dla historii Suwałk