Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Idziemy na film o powstaniu styczniowym

W dniach 4 i 5 marca 2013r. cała społeczność naszej szkoły udała się do kina Lumiere, gdzie obejrzała film „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1863 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Bohaterem "Szwadronu" jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny młody baron Fiodor Jeremin /Radosław Pazura/. Wstępuje on na ochotnika do szwadronu dragonów - chce zaimponować dziewczynie i zgłasza się do oddziału wysłanego do stłumienia powstania styczniowego.

Film jest opowieścią o powstaniu widzianym z perspektywy młodego oficera rosyjskiego, dowódcy szwadronu, który jest zmuszony uczestniczyć nie tylko w walce z oddziałami powstańczymi, ale też w represjach stosowanych wobec narodu polskiego. Obserwuje postawy swoich przełożonych, np. rotmistrza Dobrowolskiego, zrusyfikowanego Polaka, który wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności /Janusza Gajosa, rola nagrodzona za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1992/ oraz waleczność i determinację powstańców (pułkownika Markowskiego /Jan Machulski/), ludności popierającej powstanie (np. młody Żyd Symcha /Wojciech Klata/, córka zarządcy majątku Emilia Petersówna /Katarzyna Łochowska/, stary wiarus Błażej /Franciszek Pieczka/).
Fabuła tego filmu będzie podstawą w ćwiczeniu, na lekcji języka polskiego, umiejętności pisania recenzji i charakterystyki porównawczej postaci.

Prace zostały napisane pod kierunkiem prof. Danuty Worobiczuk przez Mariolę Karaś,
Justynę Rakowską,  Olę Interewicz.

Wystawa: "Powstanie styczniowe w województwie augustowskim"

15 marca 2013 r. w Archiwum Państwowym w Suwałkach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy poświęconej 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wystawa Powstanie styczniowe w województwie augustowskim. Uczestnicy i ich losy/1863m. sukilimodalyviaiAugustavovaivadijojeirjulikimaizostała przygotowana we współpracy z archiwami Litwy.

Wystawie towarzyszyły rozmowy między prof. Władysławem Stępniakiem, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych a dr Ramojusem Kraujelisem, Naczelnym Archiwistą Litwy. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele archiwów polskich i litewskich z Suwałk, Białegostoku, Wilna, Kowna i Mariampola. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy archiwalnej między Polską a Litwą. Podczas uroczystości dokonano również obustronnej wymiany mikrofilmów materiałów archiwalnych z zasobów polskich i litewskich archiwów.

Na wystawie zaprezentowano między innymi listy, dokumenty i paszporty uczestników powstania, pisma do władz miejskich, a także instrukcje dla więzień i zakładów karnych Królestwa Polskiego (obejmujące przepisy dotyczące zsyłki na Sybir) oraz akty zgonu powstańców w województwie augustowskim.

Podczas uroczystości zaprezentowana została także wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie Mors sola victris, gloria victis. Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym. Celem obu wystaw jest przypomnienie tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń z lat1863 – 1864, sylwetek ludzi, żyjących w tym trudnym czasie i utrwalenie pamięci o zrywie niepodległościowym Polaków, który objął szerokie warstwy polskiego społeczeństwa.