Natalia Popko i Jakub Amelian uczestniczą w projekcie XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W ramach tegorocznego zadania należy przeprowadzić kampanię posłowi na sejm z roku 1919 lub 1922. Wybór padł na Zygmunta Kadłubowskiego – suwalczanina reprezentującego nasz region w latach 1922-1927.

Zygmunt Kadłubowski był politykiem z Suwalszczyzny, aktywnie reprezentującym region podczas posiedzeń sejmu. Był także społecznikiem i działaczem, pomagającym charytatywnie mieszkańcom Suwałk i okolic. Dbał o małą i wielką Ojczyznę, a jest praktycznie osobą anonimową w  środowisku lokalnym.

Działania Młodzieży:

– Wyszukiwanie wiadomości w Archiwum Państwowym w Suwałkach i Muzeum Okręgowym w Suwałkach na temat posłów z regionu. Dzięki pomocy pracowników udało się przetłumaczyć informacje z języka rosyjskiego i opracować biogram Zygmunta Kadłubowskiego.

– W ramach projektu uczniowie zrobili plakaty, które wywieszają w ogólnie dostępnych miejscach w mieście, wydrukowali ulotki( rozdawane podczas spotkań z mieszkańcami na ulicach, zostawiane w instytucjach naukowych, wręczane uczestnikom imprez kulturalnych) gazetę wzorowaną, na czasopismach wydawanych w  okresie międzywojennym

– Uczestnicy projektu przeprowadzą sondy ulicznę, w których zapytają o naszego bohatera, a także sprawdzą wiedzę suwalczan na temat odzyskania niepodległości w Polsce i regionie.

– Punktem kulminacyjnym będzie zorganizowanie wiecu wyborczego, na który Jakub i Natalia zapraszają mieszkańców podczas prowadzonej kampanii. Odbędzie się on w dniu 28 marca na ulicy Chłodnej w Suwałkach.

– Celem młodzieży jest upamiętnienie postaci Kadłubowskiego. W związku z tym chcą wystąpić z inicjatywą do władz Suwałk o nadanie jego imieniem wybranego miejsca w mieście( umieszczenie tabliczki)

Opiekun projektu: Konrad Wiśniewski