Bierzemy udział w projekcie IPN Odział w Białymstoku pt. "Śladami  Bohaterów".

Projekt dotyczy poznania historii II wojny światowej na  Zachodzie. W tej edycji pojedziemy szlakiem gen. Maczka i jego I Dywizji  Pancernej, będziemy w Belgii, Holandii, odwiedzimy niemiecki obóz  koncentracyjny w  Sachsenhausen. 5 września 2016 odbyło się spotkanie organizacyjne wszystkich uczestników projektu w siedzibie IPN w Białymstoku.  Przekazane zostały informacje organizacyjne, dotyczące wyjazdu i sprawozdania na zakończenie projektu.

Ruszamy 12 września 2016 r. W projekcie uczestniczą uczniowie klas humanistycznych: Klaudia Winkler, Natalia Dębska, Paulina Moroz, Tomasz Gryguć, Jakub Makarewicz, Hubert Jurczyk z 1 e i Ola Kalinowska, Weronika Kotarska, Ewelina Borzym,  i Kamil Nowacki z 2 e. Tak liczna reprezentacja III LO w projekcie możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Miasta Suwałki.

Od wielu lat współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej. W szkole odbywają się Ferie z IPN, wykłady, lekcje, konferencje z udziałem pracowników IPN w Białymstoku. W 2012 r. uczestniczyliśmy w projekcie "Katyń. Pamiętamy. W 72 rocznicę Zbrodni".

Współpracą z IPN i opieką nad projektami zajmuje się Katarzyna Witkowska