Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Trudności okresu transformacji w kraju, w tym kryzys finansów państwa i wysoka inflacja, odbiły się na materialnej stronie funkcjonowania naszej młodej placówki. W grudniu 1995 roku dyrektor Ryszard Żukowski tak oceniał bazę dydaktyczną i sytuację finansową szkoły: „…jedna przestarzała pracownia komputerowa. Ogólnie mało pomocy dydaktycznych. W pracowni chemicznej należy podwyższyć krzesła i zainstalować gaz, w pracowniach jęz. polskiego brak księgozbioru podręcznego, w matematycznych potrzebne są szkielety brył. W sali gimnastycznej brak podstawowych środków do realizacji programu – materaców, skrzyni, odskoczni, konieczna jest wymiana podłogi. W bibliotece brakuje podstawowych lektur.” W związku z tym dyrektor zapoznał Radę Pedagogiczna z treścią listu, który kierował do różnych firm z prośbą o wsparcie finansowe szkoły. Jednocześnie zdecydowaliśmy się na apel do rodziców uczniów z klas informatycznych o dobrowolne wpłaty na modernizację sprzętu komputerowego.

Dorota Jabłońska, kolejny dyrektor szkoły, rozpoczęła intensywne prace remontowe w celu zapewnienia szkole dostatecznej liczby pomieszczeń edukacyjnych. Kłopoty lokalowe rozwiązała przez wydzielenie dodatkowej sali dzieląc pracownię nr 204. Założyła też odzyskanie pomieszczeń na bibliotekę i czytelnię, które nadal zajmowane były przez I LO . Sukcesywnie odnawiano pomieszczenia, cyklinowano podłogi, część pomieszczeń wyłożono wykładziną. Konserwowano psujące się centralne ogrzewanie i sprzęt szkolny, urządzono nową pracownię komputerową oraz skomputeryzowano sekretariat, księgowość i bibliotekę szkolną.

Można powiedzieć, że od tego czasu kolejni dyrektorzy szkoły z wielką determinacją, w miarę pozyskanych środków finansowych, podejmowali prace remontowe w budynku dawnego biurowca przy Noniewicza 83. Chociaż nie chcemy zanudzać czytelnika, to jesteśmy winni dyrektorom wypisanie, choćby części, prac remontowych, które podejmowali aby stworzyć młodzieży ZS nr 1 godziwe warunki do nauki. Przeprowadzono następujące remonty:

dyrektor Dorota Jabłońska
  • 1996/1997 - wyremontowano szatnię i salę marmurową, wymieniono część okien w sali gimnastycznej, przeniesiono bibliotekę i czytelnię do nowych pomieszczeń, urządzono na parterze kawiarenkę uczniowską;
  • 1998/1999 - wyłożono wszystkie łazienki glazurą i terakotą, gres położono na wszystkich szkolnych korytarzach, wymieniono instalację elektryczną na czwartym piętrze, przeprowadzono remont dachu nad salą gimnastyczną;
  • 2001/2002 - wyłożono gresem sale 202 i 203, wyremontowano sale 205 i 306 za pieniądze rodziców, wyremontowano 402/403 i wstawiono rozsuwane drzwi;
  • 2002/2003 - przeprowadzono remont bieżący sali gimnastycznej i remont kapitalny jej zaplecza;
dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz
  • 2003/2004 - przeorganizowano układ i funkcję pomieszczeń szkolnych przenosząc gabinet dyrektora, sekretariat i administrację na parter, a czwarte piętro przystosowując na potrzeby głównie pracowni komputerowych, wygospodarowując pomieszczenie dla pedagoga szkolnego i dwie sale lekcyjne, wyremontowano łazienkę przy „sali marmurowej”;
  • 2004/2005 - wyłożono gresem podłogi w ciągach korytarzowych przy szatniach uczniowskich, wymieniono okna od zachodniej strony „sali marmurowej”, w części sal lekcyjnych i pokoju nauczycielskim;
  • 2005/2006 - nadal wymieniano okna, remontowano sanitariaty, zabezpieczano i odnawiano elewację, ułożono chodnik, zadbano o ukwiecenie terenu przed szkołą;
dyrektor Alicja Węsierska-Kwiecień
  • 2007/2008 – zmieniono drzwi prowadzące do sali „marmurowej” i do sali gimnastycznej, wymieniono okna na trzecim piętrze i drzwi na czwartym piętrze, wyremontowano dach nad salą gimnastyczną wraz z wymianą obróbek blacharskich ogniomurów, na nowo postawiono ścianę przy pracowni P1, usunięto stare urządzenia wentylacyjne w bibliotece i odnowiono ściany;
  • 2008/2009 – pomalowano „salę marmurową”, wyremontowano windę, przeprowadzono kapitalny remont sali gimnastycznej, wymieniono okna na drugim piętrze, naprawiono dach nad „salą marmurową”, wyremontowano daszek nad wejściem do szkoły;

Równolegle z nieustającymi pracami budowlano-konserwatorskimi (z uwagi na starą instalację wodno-kanalizacyjną i kaloryfery często zdarzają się awarie) każdy z dyrektorów zabiegał o rozszerzanie i modernizację pracowni komputerowych oraz wyposażenie pracowni w sprzęt multimedialny .

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r.
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.