Dyrekcja szkoły życzy całej społeczności szkolnej: Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły zdrowych i spokojnych świąt, pełnych ciepła i miłości. Niech te święta wniosą do naszych serc wiosenną radość, świeżość i pogodę ducha.
Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński, uczeń klasy 4A zdobył Indeks SGH w trakcie Etapu Centralnego Olimpiady, który odbył się 10 kwietnia 2025 r. w SGH w Warszawie. W XX edycji Olimpiady wzięło udział 10 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski. Decyzją Komisji Olimpiady wszyscy uczestnicy Etapu Centralnego (100 uczestników) otrzymało INDEKS uczelni. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że Maciej Dyczewski zajął I miejsce, a Krzysztof Orchowski II miejsce w konkursie wiedzy o Sejmie, zorganizowanym z inicjatywy Posła na Sejm RP Pana Jacka Niedźwiedzkiego oraz Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
Miło jest nam poinformować, że Piotr Carewicz z klasy 3A zajął I miejsce w VIII Konkursie Gramatyki Angielskiej i Kultury Obszaru Anglojęzycznego 2025. Organizatorem konkursu jest PUZ w Suwałkach. Opiekun młodzieży: Ewelina Domańska. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że Szymon Gromczyński uczeń klasy 4A otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. We wtorek 26 listopada 2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. Serdecznie gratulujemy!
Informacja o bezpłatnym poradnictwie specjalistycznym na terenie miasta Suwałki w 2025 r.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Informacja dotycząca powołanego przez Prezydenta Miasta Suwałk - Pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością.
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '25". Temat konkursu: "Piękno lasu" Organizatorzy: Joanna Domuracka, Jan Czerniecki
Miło jest nam poinformować, że Julia Kruszyłowicz z klasy IV C zdobyła tytuł finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego. Opiekun młodzieży: Dorota Hołownia-Dudek
24 marca 2025 roku rozpoczął się nabór do Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego “Gigathon” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w którym łączna wartość nagród ufundowanych przez firmę Komputronik to ponad 70 tys. złotych. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Z radością informujemy, że Szkolny Wolontariat Ekologiczny - Ecolab bierze udział w akcji charytatywnej – zbiórce okularów , które zostaną przekazane potrzebującym dzieciom na całym świecie. Jeśli posiadacie okulary, których już nie używacie (korekcyjne lub przeciwsłoneczne), zachęcamy do ich przekazania!
Miło jest nam poinformować, że drużyna z naszej szkoły w składzie: Julia Szulc, Julia Kowalewska oraz Amelia Szymanowska z klasy 3C1 zajęła II miejsce w konkursie "BizneSÓWKI", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka. Serdeczne gratulacje!

Projekt "CLICK AND CLIL"

Sprawozdanie z wyjazdu na Maltę

W dniach 10.06.2019 - 14.06.2019 odbyłam szkolenie  "CLIL – Practical Methodology for Teachers working with CLIL" na Malcie w miejscowości St. Julian's w szkole ETI.

Kurs był w całości poświęcony praktycznej metodyce dla nauczycieli pracujących z CLIL (metoda zintegrowanej nauki języka). Kurs, dzięki któremu zostałam zapoznana z zasadami obowiązującymi w trakcie pracy przy użyciu metody zintegrowanej nauki języka. Dowiedziałam się, że w większości szkół nauczyciele mają tendencję do tego, aby wyłożyć jakąś wiedzą, następnie sprawdzić, czy uczniowie ją zapamiętali, a wreszcie zastosować zagadnienie w praktyce. Zapominamy, że aby osiągnąć sukces należy jeszcze wszystko przeanalizować, dokonać ewaluacji i dopiero potem pozwolić tworzyć coś nowego. W czasie kursu analizowaliśmy techniki nauczania CLIL, w tym praktyczne sposoby włączenia CLIL w nauczanie. Zapoznałam się z zasadą 5 Cs, zasadami i sposobami udzielania uczniom wskazówek, multimodalnością, oceną i pomocami dydaktycznymi w CLIL.

W szkoleniu uczestniczyło 8 osó: 2 Polki, Czeszka, 2 Włoszki, 1 osoba z Austrii i 2 osoby z Węgier, Szkolenie niezwykle inspirujące do działania i mobilizujące do tego, aby krytycznie przyjrzeć się swojemu podejściu do nauczania. Kurs pozwolił mi odświeżyć jak też dał nowe spojrzenie na nauczanie i uczenie się. Poza tym codzienne relacje z nauczycielami z różnych stron Europy pozwalają na wymianę doświadczeń i zdobycie wiedzy na temat pracy w szkole w innych krajach. Uważam to za cenne doświadczenie zarówno w nauczaniu języka obcego (zagadnienia kulturowe) jak też i geografii (problemy społeczne, z którymi na co dzień borykają się nauczycielki z Włoch)

Uważam, że wyżej opisane doświadczenie powinno znaleźć się w "pakiecie" obowiązkowych działań każdego nauczyciela, zwłaszcza nauczyciela języków obcych. Pomoże to uniknąć rutynowego podejścia do procesu nauczania, poszerzyć horyzonty nie tylko w dziedzinie nauczania, ale też i własnej wiedzy.

Jeśli chodzi o mój pobyt i dotarcie do celu podróży, to na Maltę poleciałam z Warszawy liniami lotniczymi WizzAir , gdzie na lotnisku czekał na nas kierowca ze szkoły ETI, który zawiózł nas na miejsce zakwaterowania. Podobnie było w dniu powrotu, kiedy to o umówione godzinie zostałyśmy odwiezione na lotnisko.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie wybrałam opcję w pokojach przynależnych do szkoły i mieszczących się na jej terenie (ESE/ETI Inhouse Residence) wraz ze śniadaniem. Było to niezwykle wygodne: nie tylko blisko na zajęcia, ale również miejsce dogodnie usytuowane (chociażby przystanki autobusowe, z których można było wyruszyć na zwiedzanie Malty). 

Bardzo ciekawą ofertą jest propozycja wycieczki z przewodnikiem po stolicy Malty.

 

Beata Gruza - nauczyciel języka angielskiego i geografii