Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

 

 

 

CPA course: Programming Essentials in C ++ is intended for all who want to learn the basics of programming on the example of C ++.

The course covers all basic issues related to programming in C ++ as well as concepts and techniques used in object-oriented programming. The course begins with the introduction of universal foundations, without resorting to objectivity, and then gradually extends them to advanced issues such as the object-oriented approach.

The goal of the course is:

- familiarization with the universal concepts of computer programming,

- presentation of syntax, semantics and basic types of C ++ data,

- discussion of the principles of the object-oriented programming paradigm and its implementation in C ++,

- presenting methods of solving typical programming problems with the help of standard C ++ libraries.

CPA: Programming Essentials in C ++ provides trainees with full preparation for the CPA - C ++ Certified Associate Programmer Certification. It is a professional certification process that measures the ability to perform tasks related to the basics of programming in C ++, as well as knowledge of the fundamental concepts and techniques used in object-oriented programming.

The course consists of laboratory exercises, quizzes, partial exams, a mock exam, and final exam.

Course:

- explains the process of installation and use of the development environment.

- introduces basic concepts related to programming, such as variables and operators.

- discusses advanced control instructions and data structures.

- introduces indicator variables, functions, and subject of dynamic memory allocation.

- explains how to access different types of data.

- introduces the basics of object-oriented programming.

- discusses the subject of inheritance.

- considers the issue of exceptions.

- discusses the subject of operators and enumeration types.

All course materials are in English.

 

 Instructor: Joanna Domuracka