Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Projekt „Lektorium Sejneńskie” kierowany jest do młodych ludzi z okolic Sejn w wieku licealnym. Uczestnicy poznają najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego czterech miast polski Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina. Poznają muzea z bogactwem ich zasobów, zwiedzają nowoczesne, multimedialne wystawy, zabytki architektury z ich historią, odwiedzają teatry i sale koncertowe. Wszystko po to, żeby poszerzać wiedzę, doświadczać artystycznych doznań, rozwijać swą wrażliwość, by wyrastać na aktywnych odbiorców kultury i sztuki. W dniach 1 - 3 października 2022 r. odbył się pierwszy wyjazd naszego Lektorium Sejneńskiego. Grupa młodzieży z liceów w Sejnach, Suwałkach i Augustowa w towarzystwie tutorów i opiekunów z Sejn i Krasnogrudy wyruszyła w podróż do Trójmiasta.
Od 1 października do 9 grudnia 2022 r. można przesyłać zgłoszenia do wzięcia udziału w VI edycji konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Celem Konkursu jest aktywizacja i pobudzanie rozwoju suwalskiej przedsiębiorczości wśród uczniów szkół ponadpodstawowych mających siedziby na terenie Miasta Suwałki chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Suwałkach. Zainteresowani konkursem uczniowie mogą zgłaszać się w szkole do Pani Joanny Domurackiej i Pani Krystyny Słowickiej.
W dniu 16 września 2022 r. obchodzimy Dzień Patrona III LO. - prof. Alfreda Lityńskiego - wybitnego polskiego uczonego, hydrobiologa i nauczyciela.
Zrób własny projekt społeczny i zdobądź międzynarodowy certyfikat. www.zwolnienizteorii.pl
Kolejny nasz projekt został doceniony. "Legend has it" realizowany przez klasę 3A zdobył Krajową Odznakę Jakości w programie eTwinning. Jego koordynatorem był pan Michał Sośnicki. Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus+ KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Serbii, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
„Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole! Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń.

CPA course: Programming Essentials in C ++ is intended for all who want to learn the basics of programming on the example of C ++.

The course covers all basic issues related to programming in C ++ as well as concepts and techniques used in object-oriented programming. The course begins with the introduction of universal foundations, without resorting to objectivity, and then gradually extends them to advanced issues such as the object-oriented approach.

The goal of the course is:

- familiarization with the universal concepts of computer programming,

- presentation of syntax, semantics and basic types of C ++ data,

- discussion of the principles of the object-oriented programming paradigm and its implementation in C ++,

- presenting methods of solving typical programming problems with the help of standard C ++ libraries.

CPA: Programming Essentials in C ++ provides trainees with full preparation for the CPA - C ++ Certified Associate Programmer Certification. It is a professional certification process that measures the ability to perform tasks related to the basics of programming in C ++, as well as knowledge of the fundamental concepts and techniques used in object-oriented programming.

The course consists of laboratory exercises, quizzes, partial exams, a mock exam, and final exam.

Course:

- explains the process of installation and use of the development environment.

- introduces basic concepts related to programming, such as variables and operators.

- discusses advanced control instructions and data structures.

- introduces indicator variables, functions, and subject of dynamic memory allocation.

- explains how to access different types of data.

- introduces the basics of object-oriented programming.

- discusses the subject of inheritance.

- considers the issue of exceptions.

- discusses the subject of operators and enumeration types.

All course materials are in English.

Instructor: Joanna Domuracka