Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach z dnia 2 kwietnia 2020 r. W związku z wprowadzeniem przez Rząd RP kolejnych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem zarażeniom koronawirusem zawiadamiam o wykonywaniu obowiązków Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach w trybie zdalnym od 2 kwietnia 2020r.
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20". Tematem pracy na pierwszy etap konkursu jest: "Wędrówka po lesie". Prace można przesłać na mail: 3lostrona@gmail.com. W tym roku szkolnym konkurs będzie miał tylko JEDEN etap. Ogłoszenie wyników nastąpi 1 czerwca 2020 roku. Organizator konkursu: Joanna Domuracka
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia.
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Wyjście na film Juliusza Machulskiego pt. "Szwadron - listopad 2013 r.

14 listopada 2013 r. wszystkie klasy pierwsze obejrzały w kinie Lumiere film Juliusza Machulskiego pt. Szwadron.
Wyjście do kina, zaplanowane w harmonogramie innowacji Powstanie styczniowe. Pamiętamy po 150. latach pozwoliło również uczniom klas pierwszych zapoznać się z wizją powstania widzianego oczami różnych bohaterów filmu.

Charakterystyka bohatera filmu „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Baron Jeremin jest jednym z dragonów tłumiących powstanie styczniowe. Ma około 20 lat i pochodzi z rosyjskiej rodziny szlacheckiej.
Do wojska wstąpił, aby zaimponować damie poznanej w Petersburgu. Powstanie w Polsce jest dla niego doskonałą okazją do zdobycia uznania i chwały oraz serca ukochanej. Początkowo przypuszcza, że tłumienie powstania to swoistego rodzaju manewry nie mające nic wspólnego z regularną walką, ale szybko przekonuje się o swojej pomyłce. Wydarzenia, w których uczestniczy zmieniają całkowicie jego punkt widzenia, dochodzi on do wniosku, że powstańcy nie giną bez powodu lecz walczą o ideę niepodległości. Wracając już jako zwycięzca z orderem na mundurze czuje się wewnętrznie pokonany, wie że zabijanie ludzi heroicznie walczących o wolność swojej ojczyzny nie jest żadnym powodem do chwały.
W moim przekonaniu baron Jeremin jest jak najbardziej postacią pozytywną. Na jego przykładzie idealnie widać, że ceniono Polaków za heroiczną walkę, nawet w obliczu nieuniknionej klęski.

Szymon Romanowski Ia