Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Kościół ewangelicko-augsburski

W mroźny, zimowy dzień 12.03.2013r. wybraliśmy się z wizytą do świątyni ewangelicko-augsburskiej przy ul. T. Kościuszki w Suwałkach, na zaproszenie księdza Dawida Banacha. W suwalskiej świątyni odprawiane są msze dla pięciu okolicznych parafii ewangelickich liczących 86 wiernych.
W spotkaniu z księdzem uczestniczyła młodzież z klasy 2E. Z zainteresowaniem oglądaliśmy surowe wnętrze klasycystycznej świątyni z charakterystyczną amboną ołtarzową i emporami. W otoczeniu starych ksiąg pisma świętego słuchaliśmy opowieści księdza o historii parafii i cechach charakterystycznych liturgii, próbowaliśmy wtórować księdzu w odśpiewaniu psalmu przy akompaniamencie organów.

Ponieważ w kościele było chłodno, zaprosiliśmy księdza do naszej szkoły. Kontynuując nasze spotkanie rozmawialiśmy jeszcze o współczesnej etyce wyznania ewangelickiego, oglądaliśmy prezentację o bogatym życiu parafialnym tej niewielkiej wspólnoty i ambitnych planach na przyszłość. Pożegnaliśmy się z księdzem Dawidem w przekonaniu, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Kilka dni później, w rozmowie podsumowującej spróbowaliśmy „poukładać” wiedzę, którą zdobyliśmy dzięki temu spotkaniu, i tak...

Czego dowiedziałem się o suwalskiej wspólnocie ewangelicko-augsburskiej?

- Parafia obejmuje rozległy teren powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego a liczy tylko 86 wiernych, z czego w Suwałkach mieszka ponad 60. (Elżbieta Ż.);
- Obowiązuje spowiedź powszechna. (Ewa B.)
- W kościele ewangelickim nie ma zakonów (Ewelina S.)
- Obowiązują tylko dwa sakramenty: chrzest św. i wieczerza pańska.(Mariola D.)
- 1802r.- oficjalnie założona parafia w Suwałkach, przeniesiona z Chmielówki (Joanna M.)
- Celibat nie obowiązuje księdza pod warunkiem, że w przyszłości nie chce zostać biskupem (Magdalena J.)
- Pierwszą Biblią przełożoną z języka hebrajskiego była Biblia Gdańska. (Agnieszka T.)
- Nie uznają oni kultu Matki Bożej , ani kultu świętych. (Ewa F.)
- Dużą część Mszy zajmuje śpiewanie psalmów „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.(Magdalena Ch.)
- Ewangelicy Biblię tłumaczą na języki narodowe z kanonu palestyńskiego, zaś katolicy używają tłumaczenia łacińskiego – Wulgaty. W kościele prawosławnym obowiązuje Septuaginta. (Chotyńska P.)
- Według ewangelików człowiek zbawiony jest tylko z łaski bożej. (Barbara N.)
- Do Zgromadzenia Parafialnego należą osoby które ukończyły 18 lat. (Katarzyna P. )
- Postylle są to zbiory kazań. (Alina L.)
- Na ołtarzu znajduje się biblia, będąca symbolem zasady „sola scriptula” (tylko Pismo jest podstawą nauki chrześcijańskiej) oraz krucyfiks, będący symbolem zasady „solus christus” (tylko Chrystus jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi) (Joanna W.)
- Zwierzchnictwo nad kościołem ewangelickim jest oddzielne dla każdego państwa. (Patryk F.)
- Strój duchownego składa się z togi luterańskiej i befki. (Anna D.)
- Najważniejszą zasadą jest: „Tylko łaska i tylko wiara.” Dobre uczynki nie mają nic wspólnego ze zbawieniem, mają być tylko owocem wiary. (Sara P.)
- Kościół pod wezwaniem św. Trójcy w Suwałkach został wybudowany w latach 1839-1841.( Barbara W.)
- Organy, które znajdują się w kościele w Suwałkach mają 150lat. (Marlena S.)
- Nad ołtarzem znajduje się obraz ołtarzowy. Nie jest przedmiotem kultu religijnego. Służy do ozdoby lub nauki. (Paulina M.)
- Nad obrazem jest ambona ołtarzowa. (Paulina M.)
- Adwentówka – spotkania wiernych z księdzem w kościele na łamaniu się opłatkiem, które odbywały się przed Bożym Narodzeniem (Mateusz S.)

Fotorelacja

Dialog międzykulturowy