Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach Alicja Węsierska-Kwiecień
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20". Tematem pracy na pierwszy etap konkursu jest: "Wędrówka po lesie". Prace należy przynieść do pani Joanny Domurackiej do sali 405.
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że Adrian Dębski (uczeń klasy IIIA) zajął I miejsca w kategoriach 3x3 BLD, 4x4 BLD i 3x3 w MBLD Kiev Super Blind 2020. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Muzeum Okręgowe w Suwałkach - wrzesień 2013 r.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach od 19 kwietnia do 30 września 2013 roku prezentowało wystawę czasową „Powstanie styczniowe 1863-1864”.

W ramach realizacji innowacji historycznej Powstanie styczniowe. Pamiętamy po 150. latach wystawę tę obejrzeli uczniowie naszej szkoły. Do Muzeum Okręgowego wybrały się klasy pierwsze: 1 a, z wychowawczynią p. Beatą Chomicz, kl. 1 c, z wychowawczynią p. Ewą Sidorek, kl.1 e, z wychowawczynią p. DanutąWorobiczuk, kl. 1 d, z wychowawczynią p. Jolantą Żukowską i kl. 3 f z wychowawczynią p. Elżbietą Zienda – Żywiczyńską.

Na wystawie znalazły się pamiątki symbolizujące okres manifestacji patriotycznych i żałoby narodowej, ogłoszonej w 1861 roku po krwawo stłumionych przez wojska carskie manifestacjach patriotycznych w Warszawie np. świecznik i portret powstańca, unikatowa biżuteria patriotyczna i symbole religijne. Ukazana została także walka zbrojna, represje popowstaniowe, pamięć i tradycja roku 1863.
Na tle ilustracji bitwy pod Olszanką (z 10 kwietnia 1863 roku) zainscenizowano powstańców styczniowych: kawalerzystę, piechura i żuawa, wyposażonych w oryginalną broń i akcesoria wojenne, ustawiono elementy kuźni powstańczej, w której przekuwano kosy na sztorc oraz przepasane biało-czerwoną wstęgą symbole powstania styczniowego – kosę, pikę i czapkę konfederatkę.

Wystawę wzbogaciła oryginalna i pięknie zachowana broń biała i palna: austriackie sztucery, ładownice, prochownice myśliwskie, wyposażenie powstańców, amunicja powstańcza i rosyjska wykopana z pól bitewnych, guziki z mundurów powstańczych, oryginalne orły z czapek powstańczych, regulamin wojskowy z 1863 roku, odznaki i medale okolicznościowe, obrazy olejne i grafiki o tematyce powstańczej.

Na ekspozycji znalazły się muzealia pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu – kamienica Orsettich, , Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie i kolekcji prywatnych.

W ramach wystawy prezentowana była ekspozycja „Powstanie styczniowe w augustowskiem. Uczestnicy i ich losy” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Suwałkach. Były one oparte o szeroką literaturę przedmiotu i bogatą ikonografię.

Wystawie towarzyszyły lekcje muzealne:
1. "Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie"
2." Jeden mi tylko przystoi strój: czarna sukienka"- powstanie styczniowe w oczach kobiet.