Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Strona www.suwalkinaszapasja.cba.pl została stworzona dla pasjonatów historii Suwałk. Funkcjonuje jako dodatek do strony Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. W założeniu jest platformą dla uczniów, którzy interesują się przeszłością regionu.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategorii krajobraz "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

10.XII 2012r. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach zorganizowali XIV edycję Wieczoru Francuskiego.

Tegoroczna edycja pod tytułem LA RUE AUX CHANSONS odbyła się w Sali Granatowej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie zaprezentowali utwory takich artystów jak: Marie Laforet, Anne Marie David, Emmanuel Séjourné, Camille Saint-Saëns, Edith Piaf, Céline Dion, Paricia Kaas, Charles Aznavour, Terie Moise, Zaz i Michel Delpech.
Koncert był poprowadzony w dwóch wersjach językowych: francuskiej i polskiej. Impreza została uświetniona pokazem multimedialnym dotyczącym prezentowanych twórców.
Zorganizowanie Wieczoru Francuskiego w Suwalskim Ośrodku Kultury umożliwiło zaprezentowanie talentów muzycznych i językowych uczniów przed większą publicznością oraz zainteresowało młodzież piosenką francuską.

Organizatorem imprezy była klasa III e pod opieką p. prof. Krystyny Słowickiej.

Uczniowie o wieczorze:

-„Klasa pracowała nad dwiema piosenkami „Pour un flirt” i „Viens, viens”. Nauczenie się utworów i zaprezentowanie efektów tej pracy sprawiło nam wiele radości. Dotychczas Wieczór Francuski przygotowywałyśmy i prezentowałyśmy na forum szkoły. W tym roku miałyśmy możliwość zaprezentować się większej widowni. To, że publiczność składała się nie tylko ze społeczności naszego LO, dało nam możliwość pochwalenia się naszymi talentami, głównie muzycznymi i wokalnymi. Taki występ to również ćwiczenie odwagi i panowania nad stresem, co mamy nadzieję zaowocuje na maturze. Polecamy tego typu imprezy uczniom z młodszych klas.”- uczennice z klasy III e

-„Występ w Suwalskim Ośrodku Kultury dał mi możliwość zaprezentowania swoich możliwości wokalnych. Moja piosenka została nagrodzona gromkimi brawami, co bardzo mnie ucieszyło. Cieszę się, że wzięłam w tym udział, to był krok w stronę spełnienia marzeń. Żałuję, że to był ostatni Wieczór Francuski, w którym mogłam wziąć udział...na scenie.”- Justyna z kl. III e

-„To były niesamowite chwile spędzone w gronie koleżanek z klasy, poza szkołą, poza lekcjami. Dzięki temu przedsięwzięciu mogłyśmy lepiej poznać znanych artystów i kulturę Francji. Dało nam to bardzo wiele doświadczenia, inspiracje, może pomysł na przyszłość...”- Monika, Ula i Ola z kl. III e

-„Dnia 10.12.2012r. miałem przyjemność pojawić się na Wieczorze Francuskim w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wykraczająca poza zwykłe szkolne przedstawienie forma sprawiła, że każdy widz miał z pewnością duże wymagania, jeśli chodzi o treść wieczoru, organizatorzy jednak świetnie wywiązali się ze swojego zadania. Dało się zauważyć duże zaangażowanie nie tylko pod względem artystycznym, ale także merytorycznym: w ten sposób występy naszych utalentowanych uczniów przeplatały się z rzeczowymi wypowiedziami na temat poszczególnych francuskich artystów. Krótko mówiąc: wszystkim nam, uczniom, mieszkańcom miasta, trzeba jak najwięcej takich wydarzeń.”- Paweł Birgiel z kl. III a

„Wieczór Francuski w naszej szkole ma długą tradycję, osobiście zawsze czekam, na to, jak kolejny zespół zrealizuje te przyjemne artystycznie chwile. I zawsze jest inaczej, zawsze odsłania się przede mną nowy, inny fragment francuskiej kultury. Tym razem ujęła mnie dojrzałość interpretacji piosenek w wykonaniu Karoliny Sztabińskiej, Agnieszki Staszkiewicz, Kasi Łukawskiej, Agnieszki Bagińskiej, Justyny Wojciechowskiej. Świetne głosy, wspaniałe osobowości sceniczne. Warto zauważyć rolę muzyków, bez żywych dźwięków instrumentów nie byłoby tak klimatycznie. Brawa dla Mateusza Waraksy, Uli Murawko, Kasi Łukawskiej, Patryka Fendrycha. Dzięki wspaniałej atmosferze, zimny na zewnątrz grudniowy wieczór stał refleksyjny, pełen miłych doznań. Prosimy o jeszcze...” Anna Ambrosiewicz

             Fotorelacja

                

  • Uczniowie zaprezentowali utwory takich artystów jak:

    Marie Laforet, Anne Marie David, Emmanuel Séjourné, Camille Saint-Saëns, Edith Piaf, Céline Dion, Paricia Kaas, Charles Aznavour, Terie Moise, Zaz i Michel Delpech