Miło jest nam poinformować, że Adrian Dębski (uczeń klasy IIIA) zajął I miejsca w kategoriach 3x3 BLD, 4x4 BLD i 3x3 w MBLD Kiev Super Blind 2020. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20".
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

10.XII 2012r. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach zorganizowali XIV edycję Wieczoru Francuskiego.

Tegoroczna edycja pod tytułem LA RUE AUX CHANSONS odbyła się w Sali Granatowej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie zaprezentowali utwory takich artystów jak: Marie Laforet, Anne Marie David, Emmanuel Séjourné, Camille Saint-Saëns, Edith Piaf, Céline Dion, Paricia Kaas, Charles Aznavour, Terie Moise, Zaz i Michel Delpech.
Koncert był poprowadzony w dwóch wersjach językowych: francuskiej i polskiej. Impreza została uświetniona pokazem multimedialnym dotyczącym prezentowanych twórców.
Zorganizowanie Wieczoru Francuskiego w Suwalskim Ośrodku Kultury umożliwiło zaprezentowanie talentów muzycznych i językowych uczniów przed większą publicznością oraz zainteresowało młodzież piosenką francuską.

Organizatorem imprezy była klasa III e pod opieką p. prof. Krystyny Słowickiej.

Uczniowie o wieczorze:

-„Klasa pracowała nad dwiema piosenkami „Pour un flirt” i „Viens, viens”. Nauczenie się utworów i zaprezentowanie efektów tej pracy sprawiło nam wiele radości. Dotychczas Wieczór Francuski przygotowywałyśmy i prezentowałyśmy na forum szkoły. W tym roku miałyśmy możliwość zaprezentować się większej widowni. To, że publiczność składała się nie tylko ze społeczności naszego LO, dało nam możliwość pochwalenia się naszymi talentami, głównie muzycznymi i wokalnymi. Taki występ to również ćwiczenie odwagi i panowania nad stresem, co mamy nadzieję zaowocuje na maturze. Polecamy tego typu imprezy uczniom z młodszych klas.”- uczennice z klasy III e

-„Występ w Suwalskim Ośrodku Kultury dał mi możliwość zaprezentowania swoich możliwości wokalnych. Moja piosenka została nagrodzona gromkimi brawami, co bardzo mnie ucieszyło. Cieszę się, że wzięłam w tym udział, to był krok w stronę spełnienia marzeń. Żałuję, że to był ostatni Wieczór Francuski, w którym mogłam wziąć udział...na scenie.”- Justyna z kl. III e

-„To były niesamowite chwile spędzone w gronie koleżanek z klasy, poza szkołą, poza lekcjami. Dzięki temu przedsięwzięciu mogłyśmy lepiej poznać znanych artystów i kulturę Francji. Dało nam to bardzo wiele doświadczenia, inspiracje, może pomysł na przyszłość...”- Monika, Ula i Ola z kl. III e

-„Dnia 10.12.2012r. miałem przyjemność pojawić się na Wieczorze Francuskim w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wykraczająca poza zwykłe szkolne przedstawienie forma sprawiła, że każdy widz miał z pewnością duże wymagania, jeśli chodzi o treść wieczoru, organizatorzy jednak świetnie wywiązali się ze swojego zadania. Dało się zauważyć duże zaangażowanie nie tylko pod względem artystycznym, ale także merytorycznym: w ten sposób występy naszych utalentowanych uczniów przeplatały się z rzeczowymi wypowiedziami na temat poszczególnych francuskich artystów. Krótko mówiąc: wszystkim nam, uczniom, mieszkańcom miasta, trzeba jak najwięcej takich wydarzeń.”- Paweł Birgiel z kl. III a

„Wieczór Francuski w naszej szkole ma długą tradycję, osobiście zawsze czekam, na to, jak kolejny zespół zrealizuje te przyjemne artystycznie chwile. I zawsze jest inaczej, zawsze odsłania się przede mną nowy, inny fragment francuskiej kultury. Tym razem ujęła mnie dojrzałość interpretacji piosenek w wykonaniu Karoliny Sztabińskiej, Agnieszki Staszkiewicz, Kasi Łukawskiej, Agnieszki Bagińskiej, Justyny Wojciechowskiej. Świetne głosy, wspaniałe osobowości sceniczne. Warto zauważyć rolę muzyków, bez żywych dźwięków instrumentów nie byłoby tak klimatycznie. Brawa dla Mateusza Waraksy, Uli Murawko, Kasi Łukawskiej, Patryka Fendrycha. Dzięki wspaniałej atmosferze, zimny na zewnątrz grudniowy wieczór stał refleksyjny, pełen miłych doznań. Prosimy o jeszcze...” Anna Ambrosiewicz

             Fotorelacja

                

  • Uczniowie zaprezentowali utwory takich artystów jak:

    Marie Laforet, Anne Marie David, Emmanuel Séjourné, Camille Saint-Saëns, Edith Piaf, Céline Dion, Paricia Kaas, Charles Aznavour, Terie Moise, Zaz i Michel Delpech