Uroczyste wręczenie świadectw dojrzałości dla abiturientów odbędzie się 3 lipca 2018 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły. Zapraszamy!
To był bardzo pracowity, ale również bardzo udany rok... a teraz 72 dni wakacji!
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
Natalia Polko i Jakub Amelian zostali posłami XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, jako jeden z najlepszych zespołów w kraju, uczestniczyli w dniach 12-13 maja w posiedzeniu Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sulejówku . Pod opieką Pana Konrada Wiśniewskiego, brali czynny udział w tworzeniu tegorocznej uchwały związanej z upowszechnianiem wiedzy o parlamentaryzmie II Rzeczypospolitej. Niezwykle cenne okazało się także szkolenie z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 31 maja i 1 czerwca w budynku parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Projekt międzynarodowy

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach - Humboldtschule Hannover

Sprawozdanie ze Spotkania Polsko-Niemieckiego Suwałki-Hannover w Krzyżowej k/Wrocławia w terminie 10-15.06.2013r.

Cele
- Wspólne poznawanie historii Polska-Niemcy
- Lekcja historii poprzez działanie
- Poznawanie nowych kultur
- Przełamywanie stereotypów
- Poszerzanie kontaktów
- Wymiana doświadczeń
- Przełamywanie barier językowych
- Kształcenie umiejętności językowych
- Poznawanie zabytków Dolnego Śląska i Groß Rosen
- Promocja szkoły i miasta

- Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie
- Humboltschule w Hannoverze
- Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego
- Urząd Miejski w Suwałkach

Uczestnicy porozumiewali się w języku niemieckim, angielskim i polskim. Komunikacja językowa przebiegała bardzo dobrze. Uczestnicy przygotowywali przed spotkaniem prezentacje szkoły, miasta i regionu, krótki program artystyczny, obejrzeli film „Lista Schindlera” oraz doskonali umiejętności językowe. Cele projektu zostały zrealizowane.
Młodzież polska i niemiecka mogła poznawać się i nawiązywać kontakty podczas wspólnych zajęć w grupach polsko-niemieckich, wspólnych wycieczek, w czasie wolnym, podczas ogniska, dyskoteki i wspólnych posiłków. W ostatnich dniach projektu młodzież polska i niemiecka, a także zespół prowadzący stanowili jedną zaprzyjaźnioną grupę.
Spotkanie w Krzyżowej było dla młodzieży szansą sprawdzenia swoich umiejętności intelektualnych i językowych, wyrównywania szans oraz przełamywania stereotypów w stosunku do innych kultur, poznawania tych kultur oraz nawiązywania kontaktów.

Zarówno polska jak niemiecka strona otrzymała wsparcie merytoryczne ze strony Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Wsparcie finansowe otrzymaliśmy ze strony Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 1.
Obydwie strony postanowiły kontynuować współpracę międzynarodową.

Opiekun młodzieży: prof. Hanna Sobolewska - Prędyś, prof. Adam Kozłowski

Szkoły uczestniczące w projekcie