Tomasz Organek w Trzecim! Polski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów jest dzisiaj naszym gościem. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Czy w lesie są piętra? Co to jest Leptodora? Gdzie pijawka ma głowę? Jak określić wiek sosny lub świerku? Uczniowie klas II B i III B już wiedzą. Na te pytania i wiele innych z zakresu biologii poznali odpowiedź uczestnicząc dnia 19 września 2017 w zajęciach laboratoryjno – terenowych z biologii w Ośrodku Edukacji Środowiskowej w Wigierskim Parku Narodowym nad Zatoką Słupiańską pod opieką pani Barbary Okrój i pani Magdaleny Makarewicz.
12 września 2017r na Marmurówce III LO podziwialiśmy dzieła Starych Mistrzów Akademickich. Wśród wystawionych prac można będzie zobaczyć drzeworyty, miedzioryty i grafiki: Rafaela Santiego, Albrechta Durera, Rembrandta Hermensza van Rijn, Williama Hogartha, Canaletto Bellotto Bernardo, Lucientesa Francisco Goya, Francesco Bartolozzi, Daniela Chodowieckiego, Michała Płońskiego. Dodatkową atrakcją wystawy będzie lekcja sztuki poprowadzona przez pana Dariusza Matyjasa, właściciela wystawianych dzieł. Pan Dariusz Matyjas przedstawi technikę wykonywania drzeworytów, miedziorytów i akwafort. Zapraszamy na Marmurówkę!
26 września 2017r. w całej szkole zagościły języki europejskie. Można było poczytać Puszkina w oryginale, spróbować lasagne, ser feta posłuchać despacito i oddać hołd Cezarowi. Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole odbył się coroczny Turniej Europejski, w którym wzięło udział 9 klas oraz reprezentacja nauczycieli. Były prezentacje, filmy promujące państwa europejskie oraz ich obyczaje i tradycje, konkursy na powiedzenia, Kahoot wiedzy o językach europejskich czy najgłośniejsze powitanie w języku obcym.

Projekt międzynarodowy

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach - Humboldtschule Hannover

Sprawozdanie ze Spotkania Polsko-Niemieckiego Suwałki-Hannover w Krzyżowej k/Wrocławia w terminie 10-15.06.2013r.

Cele
- Wspólne poznawanie historii Polska-Niemcy
- Lekcja historii poprzez działanie
- Poznawanie nowych kultur
- Przełamywanie stereotypów
- Poszerzanie kontaktów
- Wymiana doświadczeń
- Przełamywanie barier językowych
- Kształcenie umiejętności językowych
- Poznawanie zabytków Dolnego Śląska i Groß Rosen
- Promocja szkoły i miasta

- Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie
- Humboltschule w Hannoverze
- Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego
- Urząd Miejski w Suwałkach

Uczestnicy porozumiewali się w języku niemieckim, angielskim i polskim. Komunikacja językowa przebiegała bardzo dobrze. Uczestnicy przygotowywali przed spotkaniem prezentacje szkoły, miasta i regionu, krótki program artystyczny, obejrzeli film „Lista Schindlera” oraz doskonali umiejętności językowe. Cele projektu zostały zrealizowane.
Młodzież polska i niemiecka mogła poznawać się i nawiązywać kontakty podczas wspólnych zajęć w grupach polsko-niemieckich, wspólnych wycieczek, w czasie wolnym, podczas ogniska, dyskoteki i wspólnych posiłków. W ostatnich dniach projektu młodzież polska i niemiecka, a także zespół prowadzący stanowili jedną zaprzyjaźnioną grupę.
Spotkanie w Krzyżowej było dla młodzieży szansą sprawdzenia swoich umiejętności intelektualnych i językowych, wyrównywania szans oraz przełamywania stereotypów w stosunku do innych kultur, poznawania tych kultur oraz nawiązywania kontaktów.

Zarówno polska jak niemiecka strona otrzymała wsparcie merytoryczne ze strony Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Wsparcie finansowe otrzymaliśmy ze strony Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 1.
Obydwie strony postanowiły kontynuować współpracę międzynarodową.

Opiekun młodzieży: prof. Hanna Sobolewska - Prędyś, prof. Adam Kozłowski

Szkoły uczestniczące w projekcie