Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach Wersja hiszpańska
Uroczyste wręczenie świadectw dojrzałości dla abiturientów odbędzie się 3 lipca 2018 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły. Zapraszamy!
To był bardzo pracowity, ale również bardzo udany rok... a teraz 72 dni wakacji!
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
Natalia Polko i Jakub Amelian zostali posłami XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, jako jeden z najlepszych zespołów w kraju, uczestniczyli w dniach 12-13 maja w posiedzeniu Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sulejówku . Pod opieką Pana Konrada Wiśniewskiego, brali czynny udział w tworzeniu tegorocznej uchwały związanej z upowszechnianiem wiedzy o parlamentaryzmie II Rzeczypospolitej. Niezwykle cenne okazało się także szkolenie z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 31 maja i 1 czerwca w budynku parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Biografía de Alfred Lityński.

Alfred Lityński nació el 16 de septiembre de 1880 en Bilgrad (Besarbia) como hijo de médico. Era un hombre alto, delgado, con el pelo negro muy corto, llevaba barba y gafas redondas. Era agradable, modesto, variado, muy trabajador y competente como persona.

Esto lo demuestra el estudio de las matemáticas y la ciencia en la Universidad de Tartu (1899 - 1901), filosofía de la Universidad Jagellónica (1905 - 1906), donde obtuvo un doctorado por su ensayo titulado "Revisión de fauna de Tatra cladóceros". También obtuvo el mayor grado de doctorado en el campo de Hidrobiología de la Facultad de Ciencias Exactas y Naturales de la Universidad de Varsovia. En esta Universidad ensenó también como lector.

Pasó los anos 1908 -1914 en Zakopane por las razones de salud (fue muy mala ), así como por la investigación. En el ano 1924 para conocer la fauna del Mediterráneo, el Adriático y el Mar Negro, Lityński tomó varias semanas para viajar a la estación biológica a Italia, Yugoslavia, Bulgaria y Hungría.

Alfred Lityński era una persona, que organizó la estación hidrobiológica en Wigry. La construcción de la Estación Hidrológica fue provocada por el deterioro de salud (el corazón, los pulmones, los dolores reumáticos). Este lugar resultó ser la cuna de la hidrobiología polaca, centro de investigación y una gran escuela para todos los futuros científicos, porque las actividades de la estación incluyen todos los campos del conocimiento del lago y la investigación de grupos de animales acuáticos.

Era un hombre muy ocupado, pero encontraba tiempo para escribir varios ensayos. Durante su estancia en Suwalszczyzna, escribió "Informes de la estación hidrobiológica de Wigry", 12 volúmenes de los Archivos de Hidrobiología y Pesquería, y "General Hidrobiología". También publicó sus ensayos en los periódicos: "Cosmos", "Los pescadores polacos" y "Diario de la Sociedad de la Tatra".

Alfred Lityński, que era un gran conocedor de la lengua alemana, fue miembro de Varsovia Sociedad Científica y representante de hydrobiologistas polacas, y por sus actividades y logros científicos, fue galardonado con la medalla Pro Limnología Optime merito, Cruz de Oro al Mérito de la Cruz de Oficial de la Orden del Renacimiento de Polonia y la Cruz del Valor.

Es interesante para agregar que fue el primer científico (además de Stanislaw Minkiewicz) que dirigió la investigación en territorio polaco de la fauna de las aguas y de la estación hidrobiológica, que fue gerente, fue el primero de Polonia. También su "General Hidrobiología" fue el primer libro académico en polaco en este campo. Durante Primera Guerra Mundial, fue el estandarte del Ejército Nacional y actuó en el número de Ejército Nacional como jefe de información y propaganda bajo el apodo del "Bosque". Era un miembro del personal del Distrito de Suwałki Ejército Nacional bajo el nombre de código "Bear" o "8". Se desempenó como editor del "Boletín Informativo" y el metro "Ecos de la Selva" cada dos semanas.

Después de la liberación de los alrededores de Wigry y Suwałki, fue el supervisor del Distrito de Pesca, pero pronto fue detenido por NKWD por sus actividades en el Ejército Nacional. Este hombre valiente murió el 25 de marzo 1945 durante la deportación a ZSRR en la prisión de transporte, cerca de Smolensk, y fue expulsado y enterrado en un lugar desconocido.

Bibliografia:
www.dziecionline.pl/Suwalki/ludzie/litynski