Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20".
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategoriach: krajobraz oraz fauna i flora "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty).
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

W roku szkolnym 2010/2011 do III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach uczęszczało 523 licealistów, których nauczało 42 nauczycieli. Był to rok zarówno zamykający dwadzieścia lat funkcjonowania szkoły, jak i rozpoczynający nowy rozdział w jej historii.
Szkoła została poddana kompleksowej ocenie (ewaluacji zewnętrznej) przeprowadzonej przez Podlaskie Kuratorium Oświaty. Z nieukrywaną satysfakcją możemy ogłosić, że poziom spełniania wymagań stawianych we wszystkich obszarach oceniony został bardzo wysoko. Kuratoryjni ewaluatorzy przyznali nam 11 stopni „A” i 6 stopni „B”, w skali od A do F. Jest to bardzo dobry wynik nie tylko w regionie ale i w skali kraju.

Nowym rozdziałem w życiu szkoły był niewątpliwie wybór patrona – został nim hydrobiolog, prof. Alfred Lityński.

Wiele osób związało swoje życie zawodowe z III Liceum Ogólnokształcącym. Ta szkoła jest dla nas wszystkich źródłem dumy i przedmiotem nieustannej troski. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć doskonale zdając sobie sprawę, że tworzenie dobrej szkoły to proces wymagający ciągłego podążania z duchem czasu.

Minęło dwadzieścia lat, za nami trudny ale dobry początek, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość - TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS).

- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.