Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

W roku szkolnym 2010/2011 do III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach uczęszczało 523 licealistów, których nauczało 42 nauczycieli. Był to rok zarówno zamykający dwadzieścia lat funkcjonowania szkoły, jak i rozpoczynający nowy rozdział w jej historii.
Szkoła została poddana kompleksowej ocenie (ewaluacji zewnętrznej) przeprowadzonej przez Podlaskie Kuratorium Oświaty. Z nieukrywaną satysfakcją możemy ogłosić, że poziom spełniania wymagań stawianych we wszystkich obszarach oceniony został bardzo wysoko. Kuratoryjni ewaluatorzy przyznali nam 11 stopni „A” i 6 stopni „B”, w skali od A do F. Jest to bardzo dobry wynik nie tylko w regionie ale i w skali kraju.

Nowym rozdziałem w życiu szkoły był niewątpliwie wybór patrona – został nim hydrobiolog, prof. Alfred Lityński.

Wiele osób związało swoje życie zawodowe z III Liceum Ogólnokształcącym. Ta szkoła jest dla nas wszystkich źródłem dumy i przedmiotem nieustannej troski. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć doskonale zdając sobie sprawę, że tworzenie dobrej szkoły to proces wymagający ciągłego podążania z duchem czasu.

Minęło dwadzieścia lat, za nami trudny ale dobry początek, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość - TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS).

- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.