Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Dyrekcja Szkoły składa wszystkim uczniom i ich rodzinom, radzie pedagogocznej oraz pracownikom szkoły życzenia pełne radości i nadziei. Niech Wielkanoc przyniesie Wam nowe siły, motywację i zapał do dalszych działań.
Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Udział młodzieży w licznych projektach unijnych to kolejne pole do rozwoju i aktywności pozalekcyjnej. Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej podjęliśmy współpracę międzynarodową w ramach partnerstwa miast Suwałki – Grande-Synthe.
Od maja 1999 roku do maja 2002r. realizowaliśmy projekt „Ślady przeszłości” we współpracy z gimnazjum z Grande Synthe oraz kołem polskich i francuskich kombatantów. Istotą wspólnie wypracowanego projektu było poznanie przez młodzież historii II wojny światowej na bazie wojennych losów mieszkańca Suwałk pana Henryka Kastrau, żołnierza I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Nauczyciele ze strony francuskiej – Krzysztof Nadolny i ze strony polskiej Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Krystyna Słowicka, dyrektor Dorota Jabłońska, poszerzyli jeszcze zakres tematyczny projektu o aspekty kulturowe i społeczno-ekonomiczne. Etapy projektu były realizowane zarówno we Francji jak i w Polsce.

W latach 2007-2009 Beata Szczecina koordynowała udział uczniów naszej szkoły w projekcie Mind The Gap w ramach programu Comenius. Projekt był realizowany we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Niemiec, Belgii i Polski. Podczas realizacji projektu uczniowie i nauczyciele wykonywali liczne zadania mające na celu porównanie różnic i znalezienie wspólnych wartości, które przyczyniają się do integracji europejskiej.

Marcin Hościłowicz był inicjatorem i koordynatorem udziału młodzieży i nauczycieli naszej szkoły w kilku projektach finansowanych z funduszy unijnych. W wyniku jego zaangażowania uczestniczyliśmy w:
- projekcie eTwinning „Wartimes` memories” ze szkołą Liceo Ginnasio Statale “ E. Duni” MATERA we Włoszech. Uczniowie z klasy Id realizowali edukacyjny projekt internetowy „War times’ memory” ze szkołą E. Duni w Materze w południowych Włoszech za pomocą Internetu (sieć Twin Space, dzięki której mogli kontaktować się z włoskimi przyjaciółmi). Temat projektu skupiał się na wspomnieniach i opowiadaniach dotyczących II wojny światowej. Uczniowie prowadzili wywiady z dziadkami lub osobami, które pamiętały okres wojny. Ich doświadczenia były dla nas materiałem do wspólnych rozważań, dzięki czemu poznali aspekty II wojny światowej ze strony Polaków i Włochów. Projekt był realizowany w ramach lekcji języka angielskiego i technologii informacyjnej.
- realizacji projektu „Nextdoor Neighbours” w ramach Funduszu Współpracy Polsko-Litewskiej razem ze stowarzyszeniem Bez Granic oraz Verslo Angelas z Litwy. Celem projektu było obalenie stereotypów dotyczących Polaków i Litwinów oraz wzajemne poznanie kultury i obyczajów (maj – czerwiec 2009r.)
- w projekcie „Zdrowy styl życia jest nie do przebicia” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bez Granic. Brali w nim udział uczniowie z Łotwy oraz uczniowie z Suwałk. Celem projektu było promowanie zdrowego stylu życia w środowisku lokalnym. Odbywał się w Suwałkach w dniach 6-12 czerwca 2010r.
- w przedsięwzięciu „ Projekt jako narzędzie uczenia się i współpracy”, realizowanym we współpracy z CEN Suwałki z udziałem 5 szkół z Polski i 5 szkół z Litwy ( X-XII.2010).

Od roku szkolnego 2009/2010 uczestniczymy w projekcie „Archimedes”. Przez 3 lata nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć dodatkowych z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Koordynatorem projektu w ramach III LO jest dyrektor szkoły Alicja Węsierska-Kwiecień.
W lipcu i sierpniu 2011 roku nasi uczniowie uczestniczyli w obozach młodzieżowych w Norwegii i na Litwie. Opiekunem młodzieży w ramach projektu „Sioglimt Orie”, którego celem było podniesienie świadomości w zakresie polityki europejskiej i budowanie współpracy między liderami była Anna Ambrosiewicz.
W projekcie „Youthful self – gorenment”, który miał za cel wymianę doświadczeń młodych ludzi z Polski i Litwy w zakresie współpracy z lokalnym samorządem, uczniowie pracowali pod kierunkiem Ewy Sidorek.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.