Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Ogromną wagę przywiązywaliśmy do uatrakcyjniania zajęć edukacyjnych. Jedną z takich form były wycieczki szkolne. Organizowaliśmy wyjazdy o charakterze poznawczym, badawczym i integracyjnym – do ważnych miejsc historycznych i kulturalnych, czy interesujących pod względem geograficznym (np. Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Góry Stołowe, Tatry) i za granicę (np. litewski szlak Adama Mickiewicza, Praga, Wiedeń, Londyn). Wiele klas, w ramach edukacji regionalnej, uczestniczyło w wycieczkach po Suwalszczyźnie pod merytoryczną opieką geografa Jacka Kwietnia. Uczniowie poznawali również nasz region uczestnicząc w wycieczkach rowerowych (org. Jacek Kwiecień, Marek Iwanicki) czy spływach kajakowych (org. Danuta Worobiczuk, Beata Gruza).

Podejmowaliśmy współpracę z przedstawicielami środowisk naukowych. Na rok szkolny 1998/99 datują się kontakty z prof. Markiem Niezgódką, matematykiem, dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tej współpracy nasza młodzież mogła uczestniczyć w obozach naukowych dla uzdolnionej młodzieży prowadzonych przez naukowców UW.

Często gościli u nas z wykładami pracownicy naukowi, np.:

1999 - wykład, prof. Magdaleny FikusNowe stulecie genetyki”;

2002 - dr Jerzy Fiećko, pracownik naukowy UAM Poznań, prowadził zajęcia seminaryjne na temat „Lalka Bolesława Prusa”,
w 2004r. przeprowadził lekcję na temat „Wielkiej Improwizacji”,
w roku 2007 poprowadził warsztaty na temat „Treny Jana Kochanowskiego” i miał wykład „Antagonizm wieszczów. Mickiewicz a Krasiński”.

W lutym 2003 wykładał dr S. Dobrzyński, prac. naukowy UMK w Toruniu na temat „Stereotypy w historii”;

od dwóch lat gościmy regularnie pracowników IPN w Białymstoku z wykładami z zakresu najnowszej historii Polski.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.