Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Dyrekcja Szkoły składa wszystkim uczniom i ich rodzinom, radzie pedagogocznej oraz pracownikom szkoły życzenia pełne radości i nadziei. Niech Wielkanoc przyniesie Wam nowe siły, motywację i zapał do dalszych działań.
Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Zanim reforma szkolna stała się obowiązkiem ustawowym (w szkołach ponadgimnazjalnych od roku szk. 2002/2003), w naszym liceum dużo wcześniej zaczęliśmy troszczyć się o umiejętności naszych uczniów w zakresie podstawowych kompetencji. Proponowaliśmy uczniom współpracę przy realizacji naszych projektów albo pomagaliśmy wcielić w życie ich pomysły. Chcieliśmy dać szansę aktywności wszystkim uczniom i na różnych płaszczyznach - nie wszyscy przecież muszą być olimpijczykami. Miały one różnorodną tematykę, w tym ważne miejsce zajmowały treści kształtujące postawy patriotyczne i stymulujące zainteresowanie ojczystą historią.

Angażowaliśmy uczniów do organizowania:

wystaw:
  • (1995) „Środki płatnicze na ziemiach polskich w XX wieku” inspirowanej wprowadzaną w tym czasie reformą walutową;
  • Tradycja i kultura w obronie polskiej tożsamości narodowej” z okazji 200 rocznicy rozbiorów Polski (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Jarosław Schabieński),
  • (2001) wystawa historyczna/happening „Stan Wojenny” (op. Jarosław Schabieński, Katarzyna Witkowska),
  • (2008) wystawa z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Katarzyna Witkowska).
  • (2010) „PRL, Solidarność, Stan Wojenny” (op. Katarzyna Witkowska);
seminariów:
  • ekologicznych np. (1997) „Czy wiesz co jesz?”, (1998) „Rady na odpady”, (2002) „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii” (op. Magdalena Gaińska, Małgorzata Krzesicka, Barbara Okrój, Jacek Kwiecień, Renata Burzyńska),
  • geograficznych np. (1997) „Góry polskie” (op. Alicja Węsierska).


W 1997 ruszył Festiwal Talentów Młodzieży III LO „Prezentacje (op. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska), w 2001 roku zorganizowano Dzień Kultury Francuskiej pod opieką Krystyny Słowickiej, a w rok później Dzień Niemiecki z inicjatywy Hanny Sobolewskiej-Prędyś. W 2002 roku odbyła się pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA" koordynowanego przez Joannę Domuracką. Od 2010 r. organizowane są Wewnątrzszkolne Mistrzostwa w Udzielaniu Pomocy Przedmedycznej (op. Katarzyna Witkowska).

Dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz opracowała program projektu „Wokół Piękna” realizowany w roku szkolnym 2003/2004. Jego pomysłodawczynią była Zofia Bałanda-Mackiewicz, a koordynatorem Elżbieta Zienda-Żywiczyńska. Polegał on na realizowaniu celów i zadań szkoły we współpracy z placówkami kultury. Powstało wówczas 15 uczniowskich projektów. Ta nowa forma kontaktów spotkała się z szerokim poparciem suwalskich instytucji. Jednocześnie dyrektor Ewa Bogucka-Fimowicz zaproponowała i koordynowała projekt „Pamiętajcie o ogrodach”, który miał na celu zachęcenie młodzieży do wypracowania pomysłów na zagospodarowanie szkolnego patio.

Szansą na ocenę i ewaluację naszych działań było, zainicjowane przez dyrektor Ewę Bogucką-Fimowicz, przystąpienie do ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą”. Realizację zadań w ramach tego projektu koordynował Jacek Kwiecień. W dniu 04.10.2004 roku, III LO, jako pierwsza placówka ponadgimnazjalna w Suwałkach, uzyskało tytuł honorowy „Szkoła z klasą” (certyfikat nr 845/2/2004).

Większość z wymienionych wyżej przedsięwzięć jest realizowana cyklicznie, autorzy tych projektów opisują je w rozdziale Wpisane w tradycję szkoły.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.