Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Pozytywna opinia o szkole i determinacja aby zachęcić najzdolniejszych do współpracy z nami przyniosła efekt w postaci innowacji pedagogicznej. W marcu 1998 roku grupa nauczycieli w składzie:

• Elżbieta Zienda- Żywiczyńska (pomysłodawca i koordynator),
  • Elżbieta Łuczaj,
  • Alicja Węsierska,
  • Hanna Sobolewska-Prędyś,
  • Anna Ambrosiewicz,
  • Ewa Brzozowska (dyrektor SP nr 1)
przedstawiła do zatwierdzenia Radzie Pedagogicznej projekt polegający na utworzeniu we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Suwałkach oddzielnej klasy siódmej dla uczniów zdolnych z predyspozycjami do przedmiotów ścisłych, w której zostanie wprowadzone dodatkowo nauczanie języka niemieckiego i informatyki.
Lekcje matematyki, jak również oba dodatkowe przedmioty miały być prowadzone przez nauczycieli z III LO. Uczniowie tej klasy, wyłaniani na podstawie egzaminów sprawdzających ich predyspozycje, mieli możliwość kontynuowania nauki w III LO. Dzięki temu opieka określonego zespołu nauczycieli nad tą grupą zdolnej młodzieży miała trwać przez 6 lat.

Praca z uczniami w klasach innowacyjnych przyniosła wiele satysfakcji i korzyści obu stronom. Pracowaliśmy ze zdolnymi i ambitnymi zespołami, były to klasy o najwyższej średniej w szkole, uczniowie z tych klas z sukcesami aktywnie uczestniczyli w projektach edukacyjnych i olimpiadach (TABELA I).

Życzymy przyjemnej lektury
Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Alicja Węsierska-Kwiecień
Katarzyna Witkowska

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.