Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach Alicja Węsierska-Kwiecień
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20". Tematem pracy na pierwszy etap konkursu jest: "Wędrówka po lesie". Prace należy przynieść do pani Joanny Domurackiej do sali 405.
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że Adrian Dębski (uczeń klasy IIIA) zajął I miejsca w kategoriach 3x3 BLD, 4x4 BLD i 3x3 w MBLD Kiev Super Blind 2020. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Idea znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Idea znaczka III LO narodziła się w 1995 roku z inspiracji ówczesnego dyrektora szkoły pana Ryszarda Żukowskiego.

Na znaczku znajduje się:
dąb prześwietlony tęczą,
napis w języku łacińskim: "TEMPUS NOSTRUM EST", co znaczy: "CZAS NALEŻY DO NAS"
oraz napis "III LO SUWAŁKI".

Dąb to drzewo o niezwykle bogatej symbolice, oznacza między innymi: człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.

Tęcza jest znakiem zgody, przebaczenia, pokoju (pokojowego współistnienia, pokoju ducha - optymizmu), nadziei, tolerancji (kompromisu), więzi pomiędzy niebem a ziemią, dążenia do niemożliwego (realizacji marzeń).

Hasło umieszczone na znaczku zostało wybrane przez całą społeczność szkoły (uczniów i nauczycieli) w demokratycznym głosowaniu; oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.

Znaczek otrzymuje każdy uczeń po zaliczeniu pierwszego roku nauki i zabiera go na własność w momencie ukończenia szkoły. W przypadku opuszczenia szkoły przed jej ukończeniem, uczeń zwraca znaczek. Każdy ma wybity na rewersie osobny numer, pod którym uczeń zostaje odnotowany w "Księdze znaczka".

Znaczki otrzymują również nauczyciele, ale tylko Ci, którzy przepracowali w szkole jeden rok w pełnym wymiarze godzin i kontynuują pracę. Istnieje również możliwość przyznania honorowego znaczka osobom zasłużonym, które pomagają szkole w jej działaniach dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych.
Uczniowie otrzymują znaczki w kolorze złota, nauczyciele srebrne.

Znaczek nosimy w ważnych momentach zycia szkoły: w dniach świąt narodowych, szkolnych, w czasie egzaminów; jest też znakiem reprezentującym nas na zewnątrz, używamy go w oficjalnej korespondencji i na stronie internetowej szkoły.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.