Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Idea znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Idea znaczka III LO narodziła się w 1995 roku z inspiracji ówczesnego dyrektora szkoły pana Ryszarda Żukowskiego.

Na znaczku znajduje się:
dąb prześwietlony tęczą,
napis w języku łacińskim: "TEMPUS NOSTRUM EST", co znaczy: "CZAS NALEŻY DO NAS"
oraz napis "III LO SUWAŁKI".

Dąb to drzewo o niezwykle bogatej symbolice, oznacza między innymi: człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.

Tęcza jest znakiem zgody, przebaczenia, pokoju (pokojowego współistnienia, pokoju ducha - optymizmu), nadziei, tolerancji (kompromisu), więzi pomiędzy niebem a ziemią, dążenia do niemożliwego (realizacji marzeń).

Hasło umieszczone na znaczku zostało wybrane przez całą społeczność szkoły (uczniów i nauczycieli) w demokratycznym głosowaniu; oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.

Znaczek otrzymuje każdy uczeń po zaliczeniu pierwszego roku nauki i zabiera go na własność w momencie ukończenia szkoły. W przypadku opuszczenia szkoły przed jej ukończeniem, uczeń zwraca znaczek. Każdy ma wybity na rewersie osobny numer, pod którym uczeń zostaje odnotowany w "Księdze znaczka".

Znaczki otrzymują również nauczyciele, ale tylko Ci, którzy przepracowali w szkole jeden rok w pełnym wymiarze godzin i kontynuują pracę. Istnieje również możliwość przyznania honorowego znaczka osobom zasłużonym, które pomagają szkole w jej działaniach dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych.
Uczniowie otrzymują znaczki w kolorze złota, nauczyciele srebrne.

Znaczek nosimy w ważnych momentach zycia szkoły: w dniach świąt narodowych, szkolnych, w czasie egzaminów; jest też znakiem reprezentującym nas na zewnątrz, używamy go w oficjalnej korespondencji i na stronie internetowej szkoły.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.