Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Nowocześnie - informatyka i ekologia

Nadal pracowaliśmy nad rozbudowaniem oferty edukacyjnej. W marcu 1994 roku Rada Pedagogiczna III LO przyjęła do realizacji autorski program ekologii opracowany przez nauczycieli chemii i biologii (Dorota Jabłońska, Barbara Okrój, Małgorzata Krzesicka). Od roku szkolnego 1994/1995 mieliśmy w ofercie szkoły klasę biologiczno-ekologiczną gdzie część zajęć z ekologii odbywała się na terenie WPN. Stawialiśmy na kształcenie młodzieży głównie w zakresie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych z zastosowaniem technologii informatycznej, ponieważ we wszystkich klasach, także ogólnej i humanistycznej odbywały się zajęcia z komputerem. Wymagało to od wszystkich nauczycieli posługiwania się tą, jakże wówczas nowoczesną technologią, a udział w szkoleniach z zakresu obsługi komputera był od pracowników konsekwentnie egzekwowany.

Wydaje się, że rok szkolny 1993/94, trzeci rok funkcjonowania, był dla szkoły przełomowy. Nie tylko utrzymaliśmy się na lokalnym rynku oświatowym, ale też byliśmy identyfikowani jako szkoła z ukierunkowaniem na przedmioty ścisłe i przyrodnicze, ubiegali się o przyjęcie do nas uczniowie uzdolnieni matematycznie i zainteresowani informatyką.

Czwarty rok istnienia ZS nr 1 (1994/95) przyniósł kolejne zmiany. Przeprowadziliśmy się do innego budynku, a po rezygnacji Waldemara Jabłońskiego z funkcji dyrektora, w drodze konkursu został wyłoniony na to stanowisko Ryszard Żukowski.

Przeprowadzka z ul. Wigierskiej 32 do nowego budynku trwała od 01.08.1994. Przenieśliśmy się do sześciopiętrowego biurowca po komitecie PZPR, który przystosowany był doraźnie do warunków szkolnych na użytek I LO, funkcjonującego tutaj na czas kapitalnego remontu ich zabytkowego obiektu. Zastaliśmy wąskie korytarze, niebezpiecznie trzeszczącą windę i stare sprzęty szkolne pozostawione przez naszych poprzedników oraz wiadomość, że pomieszczenia „biblioteczne” będą nadal wykorzystywane na księgozbiór I LO. W związku z dużym zniszczeniem podłóg dyrekcja wprowadziła kategoryczny obowiązek zmiany obuwia. Każdy nauczyciel otrzymał salę lekcyjną „którą miał się opiekować”. Winda była czynna od 7.30 do 8.00 i od 13.30 do 14.00, mogli korzystać z niej tylko pracownicy szkoły i Nauczycielskie Kolegium Języka Angielskiego mieszczące się na 5 i 6 piętrze.

W roku szkolnym 1994/1995 w wyniku przeprowadzonych egzaminów wstępnych utworzyliśmy 5 klas pierwszych. Mieliśmy też przeprowadzić pierwszy w historii szkoły egzamin dojrzałości i pożegnać pierwszych absolwentów. W związku z tym, na wniosek Alicji Węsierskiej Rada Pedagogiczna zdecydowała o założeniu Złotej Księgi, do której będą wpisywani absolwenci, ze średnią ocen co najmniej 5,00 i wzorową oceną zachowania.
Pierwszymi absolwentami wpisanymi do Złotej Księgi byli: Robert Chmielewski, Barbara Druć i Piotr Kłopotowski. Do rodziców tych uczniów zostały wysłane listy gratulacyjne.

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.