Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach Wersja francuska
Uroczyste wręczenie świadectw dojrzałości dla abiturientów odbędzie się 3 lipca 2018 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły. Zapraszamy!
To był bardzo pracowity, ale również bardzo udany rok... a teraz 72 dni wakacji!
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
Natalia Polko i Jakub Amelian zostali posłami XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, jako jeden z najlepszych zespołów w kraju, uczestniczyli w dniach 12-13 maja w posiedzeniu Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sulejówku . Pod opieką Pana Konrada Wiśniewskiego, brali czynny udział w tworzeniu tegorocznej uchwały związanej z upowszechnianiem wiedzy o parlamentaryzmie II Rzeczypospolitej. Niezwykle cenne okazało się także szkolenie z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 31 maja i 1 czerwca w budynku parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Wersja angielska | Wersja hiszpańska | Wersja rosyjska | Wersja polska

Alfred Lityński est né le 16 septembre 1880 a Bielgorod en Bessarabie.

Il avait une apparence agréble, car sur la photo il est souriant. A l`âge de 55 ans, il avait le visage rond et les rides. Il était châtain. Ses cheveux étaient raides et courts, son front-haut. C'était un homme aux yeux foncés. Il avait une barbe et une moustache. Il portait des lunettes. Il était de taille moyenne.

Alfred Lityński a été élevé par le grand-pere a Żytomierz ou il a passé son enfance. Il a fini l'école a Riga. Il a étudié les mathématiques et la nature a l'université a Dorpat de 1899 a 1901.  C'était un personnage tres courageux, car il a organisé la greve en 1901, par conséquent il a été emprisonné en Lettonie. Puis, il est allé a Druja ou il s'est marié avec Helena Bern-Bersin. Il a eu une fille- Halina. Ensuite, il est allé a Cracovie pour étudier a l'Université Jagellonne. Lityński s'est intéressé a la faune de l'eau. C'était un personnage tres capable, car il a fini ses études apres deux ans. En 1908, il a du partir pour Zakopane parce qu'il est tombé malade.

En 1913, il a passé son doctorat en philosophie a l'Université Jagellonne. Il a été militaire de 1914 a 1916. Apres, Lityński a été exempt du service militaire a cause de la pneumonie et l'ophtalmie. Il est retourné a Zakopane et il y a été professeur. Puis, il est allé a Lublin ou il a enseigné a l'école et il a fait les observations hydrobiologiques. En 1920, il a été chargé d'organiser la station hydrobiologique a Płociczno par l'Institut de biologie expérimentale. Lityński est devenu le directeur de cette station. En 1928, la station a déménagé dans un nouvel immeuble a Stary Folwark.

Lityński était ravi par la richesse des réservoirs de la région de Suwałki. Il a travaillé tres dur sur le développement de la station qui a été un important centre scientifique. Sans hésiter, il a participé aux travaux scientifiques en consacrant beaucoup d'efforts a la recherche. C'est la preuve de son dévouement au développement de la région de Suwałki. Apres 20 ans qu'il avait passés dans cette région, il a publié le livre dans lequel il a présenté les résultats des recherches des stations a Wigry et aussi plusieurs volumes intitulés : "Archives d'hydrobiologie et de peche". Il est a noter que ces livres ont été imprimés a Suwałki. La station a cessé ses activités en raison de la Seconde Guerre mondiale. L'équipement de la station a été détruit. L'envahisseur a suggéré a Lityński de prendre le poste d'inspecteur en chef de la peche dans les zones annexées au Reich.

Lityński a rejeté cette proposition, et a commencé ses opérations dans AK (Armée de l'Intérieur) sous le pseudonyme : "Leśny", ce qui montre son patriotisme. Il a été exilé en Union Soviétique, mais il est mort pendant le voyage - le 25 mars 1945. Il a été enterré dans un endroit inconnu. Pour son travail, il a reçu la Croix de guerre. La Société Hydrobiologique Polonaise a établi la médaille d'Alfred Lityński.

Nous pensons qu'il faut suivre l'exemple d'Alfred Lityński. Ce personnage nous montre qu'on peut réussir grâce a un dur labeur.

Bibliographie :

Autor opracowania: Krystyna Słowicka