Szanowni Państwo, Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach serdecznie zaprasza młodzież szkolną wraz z nauczycielami oraz wszystkich zainteresowanych na "Dni Otwarte", które odbędą się w dniu 24 i 25 kwietnia 2018 r. w godzinach 9.00 – 14.00.
Miło jest nam poinformować, że 21 marca 2018 r. podpisaliśmy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie porozumienie o współpracy. Dzięki temu będziemy gościć w naszej szkole naukowców z Uniwersytetu, a młodzież III LO będzie uczestniczyć w zajęciach akademickich.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
W dniu 9 marca 2018r. przeprowadziliśmy kolejny raz konkurs anglojęzyczny dla gimnazjalistow "GYM JIM".
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą".
Zajęcia dydaktyczne z chemii dla uczniów gimnazjów „Z chemią przez świat” rozpoczynają się już 15 lutego 2018r.! Zajęcia organizowane są przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach i finansowane przez Urząd Miejski w Suwałkach w ramach programu „Zdolny Suwalczanin”.

Prof. Alfred Lityński (1880 - 1945)  był wybitnym polskim uczonym, hydrobiologiem, nauczycielem, który żył i pracował w wielu miejscach na terenie kraju. Był na Suwalszczyźnie przybyszem, ale poświęcił tej ziemi 25 lat swojego życia. Jako jeden z pierwszych odkrył to, co do dnia dzisiejszego stanowi o walorach tego regionu - czystą, nieskażoną przyrodę, której ochronę postulował. Nasza młodzież cyklicznie odwiedza Muzeum Wigier w Starym Folwarku im. Alfreda Lityńskiego - nowy obiekt dydaktyczno - muzealny Wigierskiego Parku Narodowego. Muzeum Wigier mieści się w odrestaurowanym budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej, która działała nad Wigrami do września 1939 r. Stacja była jednym ze znanych w kraju i za granicą ośrodków naukowych.

INNOWACJE PEDAGOGICZNE

Jesteśmy bilingwalni i muzykalni

CLIL. Zintegrowane nauczanie języka angielskiego i przedmiotu.

NASZE SUWAŁKI. Współtworzenie własnej strony internetowej do badania dziejów regionu

Dialog międzykulturowy - regionoznawczy projekt historyczno - ekumeniczny

Pojednanie Polsko - Niemieckie. Krzyżowa - Kreisau