Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
19 kwietnia 2024 r. odbył się finał XXI Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Temat pracy: "W głębi oceanu".
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego w Suwałkach wyjechała do Belgii, Holandii i Niemiec „Śladami Bohaterów – Breda 2016 r.” To wyjazd edukacyjny, realizowany w ramach projektu białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. ”Śladami Bohaterów – Byłem w Katyniu”. 

W projekcie uczestniczyli uczniowie z 13 szkół województwa podlaskiego. Dziesięcioro uczniów z klas humanistycznych III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach przemierzało Europę „Śladami Generała Stanisława Maczka”. Zwiedzaliśmy cmentarz żołnierzy w Tielt (spoczęło tam ośmiu żołnierzy polskich 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka), miejsce spoczynku samego Generała Maczka i jego podkomendnych w Bredzie (mieście, wyzwolonym przez 1 Dywizję Pancerną) i Oberlangen, gdzie 2 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny, oswobadzając ponad 1700 uczestniczek powstania warszawskiego.

Celem naszego wyjazdu było także Muzeum – Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen. Niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936r. Do 1945 r. więziono w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen 200 tys. ludzi z całej Europy. Dziesiątki tysięcy więźniów padły ofiarą mordów lub nieludzkiego traktowania. Na początku sierpnia 1944 r. naziści zamordowali tam dowódcę Armii Krajowej Stefana Roweckiego, ps. „Grot”.

Kolejny bohater, wspominany podczas wyjazdu to gen. Stanisław Sosabowski, dowódca Pierwszej Brygady Spadochronowej, biorącej udział w operacji Market-Garden. Oddaliśmy hołd żołnierzom poległym w tej operacji w Driel (Plac Polski z pomnikiem Surge Polonia) i w Oosterbeek, na cmentarzu wojennym poległych w operacji Market-Garden.

Uzupełnieniem tematyki wyjazdu było zwiedzanie Akwizgranu (Aachen), miasta leżącego centralnie na granicy trzech państw, od czasów Karola Wielkiego wyznające duchowe korzenie, wartości i ideały kontynentu. Symbolem miasta i monumentalnym świadectwem dawnej świetności Europy jest katedra Aachener Dom, pierwsza katedra w Europie Północnej, obecnie pod wezwaniem św. Marii.

Wyjazd  „ŚLADAMI GEN. STANISŁAWA MACZKA” to niezapomniana lekcja historii, spotkanie z przeszłością w Europie, tam, gdzie polscy żołnierze walczyli z hitlerowskimi Niemcami. Doświadczenie patriotycznych postaw, wykład o odwadze i niezłomności Polaków, walczących „Za Waszą i naszą wolność”. Niech podsumowaniem naszego wyjazdu będą słowa gen. Maczka: „Żołnierz polski bije się o wolność wielu narodów, ale umiera tylko dla Polski”.

Opiekę nad uczniami III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego w Suwałkach sprawowała Katarzyna Witkowska.

Projekt IPN Śladami Bohaterów Breda 2016

 

Print Download