Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
19 kwietnia 2024 r. odbył się finał XXI Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Temat pracy: "W głębi oceanu".
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Integracja” od 23 czerwca do 07 września 2015 roku uczestniczyliśmy w projekcie "Swoją przyszłość budujemy dziś - polska i rosyjska młodzież na rynku pracy". Jego celem było przybliżenie sytuacji panującej na rynku pracy obu państw, przedstawienia perspektyw podjęcia pracy, a także kultury, zwyczajów oraz systemu szkolnictwa.

Pierwsza część zajęć odbywała się w Suwałkach, gdzie gościliśmy uczniów z Kaliningradu. Prowadzono warsztaty związane z przyszłym wyborem zawodu. Pomogły nam one spojrzeć na siebie jak na przyszłego pracownika, jak również określić nasze wady i zalety, co miało pomóc w doborze odpowiedniego zawodu. Zajęcia odbywały się w III Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach, Suwalskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli oraz Ośrodek Doradztwa Zawodowego w Białymstoku.

Rosyjscy uczestnicy mieli także okazję na poznanie zwyczajów panujących w polskich domach, gdzie spędzili jeden z wieczorów. Druga część warsztatów realizowaliśmy w Kaliningradzie. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych w szkołach, spędziliśmy czas na zwiedzaniu miasta oraz dowiedzieliśmy się jak napisać CV i list motywacyjny. Dokonaliśmy ewaluacji naszego projektu wskazując na mocne i słabe strony naszych działań oraz wyznaczyliśmy nowe cele na realizację przyszłych projektów.

 

Projekt pozwolił nam nie tylko na zdobycie ważnych, przydatnych informacji związanych z sytuacją ekonomiczną, ale również na poznanie wspaniałych ludzi. Jest to dowód na to, że mimo różnic kulturowych czy politycznych, jesteśmy w stanie znaleźć wspólne tematy z osobami innej narodowości i zrealizować wspólne projekty. Przekonaliśmy się, że stereotypy można bardzo łatwo przełamać i przyjaźń nie zna pojęć: podziały i polityka.

Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz

Galeria zdjęć: Swoją przyszłość budujemy dziś - polska i rosyjska młodzież na rynku pracy

Print Download