W dniu 5 września 2018 r. o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły klasy maturalne miały okazję uczestniczenia w spotkaniu informacyjnym z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth w Wielkiej Brytanii. Absolwent uczelni brytyjskiej przedstawił możliwości studiowania za granicą, zasady rekrutacji, terminy składania aplikacji, a także możliwości finansowania studiów, poprzez system stypendiów i pożyczek. Strona internetowa uczelni: http://www.aber.ac.uk/en/
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.

W listopadzie 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu historyczno – ekumenicznego „Dialog międzykulturowy”. Projekt ma charakter innowacji pedagogicznej, która będzie realizowana częściowo w ramach obowiązkowych zajęć z historii i religii, jak też spotkań pozalekcyjnych.
W regionoznawczej innowacji historyczno – ekumenicznej biorą udział uczniowie klasy IIE z rozszerzonym programem nauczania historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

W ramach projektu planujemy poznawanie wyznań i kultur funkcjonujących na terenie naszego miasta poprzez organizowanie spotkań z członkami mniejszości kulturowych i religijnych występujących na terenie Suwałk – prawosławnych, ewangelików, starowierców, muzułmanów, społeczności żydowskiej i romów.

Chcemy wspólnie zwiedzać miejsca ważne dla historii Suwałk i jego wielokulturowej społeczności, np. świątynie, nekropolie. Rozmawiać o dziejach miasta i jego mieszkańców, szukać cech wspólnych naszych wierzeń i tradycji oraz określać różnice, poznawać obyczaje.

Podstawą innowacji będzie dialog – poznawanie się dzięki spotkaniom i rozmowom.

Elżbieta Zienda-Żywiczyńska (historyk), Urszula Poświatowska – Derda (teolog) - autorki i koordynatorki projektu

Podsumowanie projektu

Dnia 21 listopada 2013r., o godz. 12.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt historyczno – ekumeniczny „Dialog międzykulturowy”.
Wzięli w nim udział organizatorzy projektu, czyli klasa III E z panią prof. Elżbietą Zienda - Żywiczyńską i Urszulą Poświatowską - Derda oraz zaproszeni goście:

pani wicedyrektor Anna Ambrosiewicz, wychowawczyni klasy III E pani prof. Beata Gruza.

Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby reprezentujące poszczególne wspólnoty religijne, z którymi prowadziliśmy dialog:

Kościół prawosławny reprezentowała pani Walentyna Stojak,
Kościół ewangelicko – augsburski żona pastora Marta Banach,
Kościół katolicki ksiądz Kazimierz Gryboś.
Gościła również w naszej szkole pani Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia "Integracja" znawczyni kultury romskiej.

Dialog międzykulturowy

Miejsca ważne dla historii Suwałk