Uroczyste rozdanie świadectw maturalnych odbędzie się 30 czerwca 2017r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły.
Spływ kajakowy rzeką Czarną Hańczą klasy IE pod opieką pani Małgorzaty Tomczak oraz Kamila Wiszniewskiego w dniu 20 czerwca 2017r.. Słońce, deszcz, burza a na końcu GRAD! Ale było fajnie!
XXV Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK. Nasza drużyna w składzie: Kamila Kibitlewska, Anna Pietrewicz, Simona Zdancewicz, Maciej Głażewski i Adrian Sadowski (kl. 2c) zwyciężyli rywalizację w zawodach rejonowych w Suwałkach i reprezentowali nas na zawodach okręgowych w Białymstoku, gdzie zajęli IV miejsce. Gratulujemy.Zawodników dzielnie wspierały koleżanki z klas pierwszych: Róża Huszcza i Olga Kraszewska.Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Miło jest nam poinformować, że Sebastian Urwan uczeń klasy IIIA został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Programowania "Zobaczyć matematykę", którego organizatorem jest AGH w Krakowie. Tematem nadesłanej przez Sebastiana pracy były " Elementy zabezpieczeń". Praca Sebastiana uzyskała najwięcej lajków na FB! Gratulujemy!
7 kwietnia 2017r. w sali koncertowej PSM w Suwałkach odbyła się XXI Edycja Dnia Francuskiego zorganizowana przez uczniów naszej szkoły pod opieką p.Krystyny Słowickiej. To wydarzenie miało na celu zaprezentowanie dokonań uczniów naszej szkoły w zakresie języka i kultury francuskiej oraz zachęcenie do nauki tego języka. Na scenie swoje talenty zaprezentowali: Simona Zdancewicz, Adrian Sadowski, Weronika Jałbrzykowska, Tomasz Gryguć, Agata Serafin, Radosław Jachimowicz, Paulina Sobolewska, Aleksandra Ułanowicz, Anastazja Murawska, Dawid Jankowski, Neringa Virakaite, Natalia Chomicz, Aneta Harasim, Daria Rutkowska, Kinga Jurczyk.
WYŚLIJ GRUZĘ DO ZIMBABWE - Fajnie jak spełniają się marzenia! Pomogliśmy Sebastianowi, teraz czas na panią Gruzę. Kliknij na zdjęcie na FB, zalajkuj i poczujesz uśmiech pani Gruzy i pewnie gdzieś jednorożec się urodzi! Nie ma na co czekać . Klikasz zdjęcie na FB i lajkujesz i życie staje się jeszcze piękniejsze! Możesz też udostępnić zdjęcie na swoim profilu, bo czemu nie. WYŚLIJ GRUZĘ DO ZIMBABWE!
Dnia 30 maja 2017, w III Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się pobieranie krwi. Od godz. 8.00 - 11.00 rejestracja, od godz. 11.00 - 15.00 - pobieranie krwi. Zachęcamy wszystkich chętnych którzy są zdrowi i ukończyli 18 lat do oddania krwi: Jeśli zdecydujesz się na oddanie krwi: możesz uratować ludzkie życie, zostaną przeprowadzone darmowe badania (poziom hemoglobiny, test kiłowy, antygeny HBs, przeciwciała anty- HIV). U osób które pierwszy raz oddają krew dodatkowo zostaną przeprowadzone badania: grupy krwi układu AB0, grupy krwi układu Rh, przeciwciała. Uczniowie zostaną zwolnieni z reszty zajęć lekcyjnych. Zostanie zmierzone ciśnienie oraz otrzymasz darmowy upominek.Po więcej informacji zapraszamy dnia 29 maja 2017r. do punktu informacyjnego. Serdecznie zapraszamy!

W listopadzie 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu historyczno – ekumenicznego „Dialog międzykulturowy”. Projekt ma charakter innowacji pedagogicznej, która będzie realizowana częściowo w ramach obowiązkowych zajęć z historii i religii, jak też spotkań pozalekcyjnych.
W regionoznawczej innowacji historyczno – ekumenicznej biorą udział uczniowie klasy IIE z rozszerzonym programem nauczania historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

W ramach projektu planujemy poznawanie wyznań i kultur funkcjonujących na terenie naszego miasta poprzez organizowanie spotkań z członkami mniejszości kulturowych i religijnych występujących na terenie Suwałk – prawosławnych, ewangelików, starowierców, muzułmanów, społeczności żydowskiej i romów.

Chcemy wspólnie zwiedzać miejsca ważne dla historii Suwałk i jego wielokulturowej społeczności, np. świątynie, nekropolie. Rozmawiać o dziejach miasta i jego mieszkańców, szukać cech wspólnych naszych wierzeń i tradycji oraz określać różnice, poznawać obyczaje.

Podstawą innowacji będzie dialog – poznawanie się dzięki spotkaniom i rozmowom.

Elżbieta Zienda-Żywiczyńska (historyk), Urszula Poświatowska – Derda (teolog) - autorki i koordynatorki projektu

Podsumowanie projektu

Dnia 21 listopada 2013r., o godz. 12.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt historyczno – ekumeniczny „Dialog międzykulturowy”.
Wzięli w nim udział organizatorzy projektu, czyli klasa III E z panią prof. Elżbietą Zienda - Żywiczyńską i Urszulą Poświatowską - Derda oraz zaproszeni goście:

pani wicedyrektor Anna Ambrosiewicz, wychowawczyni klasy III E pani prof. Beata Gruza.

Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby reprezentujące poszczególne wspólnoty religijne, z którymi prowadziliśmy dialog:

Kościół prawosławny reprezentowała pani Walentyna Stojak,
Kościół ewangelicko – augsburski żona pastora Marta Banach,
Kościół katolicki ksiądz Kazimierz Gryboś.
Gościła również w naszej szkole pani Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia "Integracja" znawczyni kultury romskiej.

Dialog międzykulturowy

Miejsca ważne dla historii Suwałk