Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach Wersja angielska
Uroczyste wręczenie świadectw dojrzałości dla abiturientów odbędzie się 3 lipca 2018 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali gimnastycznej szkoły. Zapraszamy!
To był bardzo pracowity, ale również bardzo udany rok... a teraz 72 dni wakacji!
Uczniowie klasy IIA ukończyli kurs Programming Essentials C++ w ramach Lokalnej Akademii CISCO i otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.Instruktor Akademii: Joanna Domuracka. Gratulujemy!
PM Remaster- II nagroda (5 000 zł) w konkursie "Biznesówki 2018". Opiekunem młodzieży była Pani Beata Szczecina. GRATULUJEMY!!!!!!!
Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. Aleksandra Rybacka mistrzynią Europy!!!!! Złoty medal w kumite do 55 kilogramów wywalczyła Aleksandra Rybacka, zawodniczka Suwalskiego Klub Karate Kyokushin, podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin, które odbyły się we Wrocławiu. Aleksandra wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale Chorwatkę.
Festiwal Talentów Młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego „Prezentacje 2018” odbył się już po raz dwudziesty. W tym roku utrzymany w klimacie lat dwudziestych. Talenty licealistów podziwiał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W dniu 16 marca 2018r. odbył się XVI Konkurs Grafiki Komputerowej "Plamka '18". Uczestnicy tworzyli prace na temat: "Natura jest kobietą". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Wycieczka do Londynu - czerwiec 2018 r. Opiekunowie młodzieży: Magdalena Zakrzewska i Marcin Hościłowicz.
Edukacyjno - rekreacyjny wyjazd w Góry Stołowe ... Opiekunowie młodzieży: Katarzyna Witkowska i Jacek Kwiecień.
Serdecznie gratulujemy stypendystom Starostwa Powiatowego w Suwałkach. Aż 19 uczniów III LO zostało nagrodzonych. Jest to największa ilość utalentowanej młodzieży spośród suwalskich szkół!
Natalia Polko i Jakub Amelian zostali posłami XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, jako jeden z najlepszych zespołów w kraju, uczestniczyli w dniach 12-13 maja w posiedzeniu Komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sulejówku . Pod opieką Pana Konrada Wiśniewskiego, brali czynny udział w tworzeniu tegorocznej uchwały związanej z upowszechnianiem wiedzy o parlamentaryzmie II Rzeczypospolitej. Niezwykle cenne okazało się także szkolenie z zakresu komunikacji międzyludzkiej. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 31 maja i 1 czerwca w budynku parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Wersja polska | Wersja hiszpańska | Wersja rosyjska | Wersja francuska

He is bespectacled man, hale but somewhat bookish. He stands, in the wings of hydrobiology, looking into space - Alfred Lityński.

Alfred Lityński (1880 - 1945) was one of the greatest Polish scholars, incredible teacher and Polish pioneer of Hydrobiology. A man of average height in the used suit, constantly in rush - that's how people remember him. He was born in Bligrad. His activity was mainly connected with Wigry Lake, where as the head of the Hydrobiological Station glorified the lake all over the world.

We hear a door open and close, then approaching footsteps. There he stands, in the used tweed suit. He's telling his story. A young man in working clothes - not casual - passes in front of him from the other direction, pauses next to him. It's me. I'm listening to his story, to be able to tell you it now.

Alfred Lityński was great man, he was very fond of disseminating knowledge. The Lityński's object of interest were mainly planktonic crustaceans and fishes. He was interested in their fauna, distribution and environmental requirements. His most important achievement in this area was to note attention to important fertility. He also studied the composition of whitefishes and vendaces, their food, and analyzed the differences of the anatomy of salmonids' filter apparatus. Lityński paid paritucular attention to the issue of security fish. He postulated that in the next Wigry's reserve fishes from past centuries were restored by eleminating the artificial introduction of species of "trade" fishes and to create conditions for the development of salmonid fishes, especially whitefishes. Unfortunately, his postulates were not accepted.

Another area that fascinated him was the ecology of aquatic teams. The main achievement of Lityński was creative reflections, and ecological concepts of "biosociation" and biota. Alfred Lityński was interested in hydrobiology of swamps. He was the initiator of three scientific expeditions to Polesie. Materials collected in the fieldwork were the inspiration to Biological Station in Pinks, which was created in 1937.

Lityński developed and disseminated methodology of hydrobiological researches. He published works, which describe aquatic ecosystems, how to use: scientific language and terminology and also he described the use of various test equipments. For the needs of students he undertook writing the first academic textbook of hydrobiology in Poland. Although in August 1939 all materials were sent to print, the outbreak of the Second World War prevented the publication of "General Hydrobiology". The fate of that book was really dramatic. During the occupation Lityński again prepared the text and some illustrations. After his death, additions to the book were made by professor Leszek K. Pawłowski, and the textbook was finally released in 1952.

All I can say is that the memory of Alfred Lityński survived. When he told me about his life I was greatly impressed by what he had done. After he told me that story, he fell asleep. He left this world, but people remember him as one of the greatest people in our country.

Bibliography:
Kwartalnik Wigry